Илон Маск ўзбек пахта саноати шаффофлигига шубҳа билдирди
АҚШдаги ҳукумат йиғилишларидан бирида Ўзбекистон пахтаси муҳокама қилинди. Лекин қайғули жиҳати, Америка меҳнат вазири Ўзбекистондаги пахта саноатидаги шаффофликни таъминлашда 250 миллион доллар тежаб қолингани ҳақида маълумот берганида Илон Маск кулиб юборди.
«Баъзи нарсалар шунчалик қизиқки, ишонгинг келмайди. Ўзбек пахтачи фермерлари-я? Бу қандайдир ҳажвий скетчга ўхшайди” деган Илон Маск.
Маълумки Илон Маск АҚШ президенти Дональд Трамп томонидан “Ҳукумат фаолияти самарадорлиги департаменти” раҳбари этиб тайинланган ва унга катта ваколатлар ҳамда кўплаб ёпиқ давлат маълумотларига киришга рухсат берилган. Айни пайтгача Илон Маск тавсияиси билан 121 минг федерал ходим ишдан бўшатилди, кўплаб молиявий ёрдам лойиҳалари тўхтатилди.
Илон Маскнинг ўзбек пахтаси борасидаги киноясида ҳам жон бор. Зеро Ўзбекистонда биринчи маъмурият даврида пахта саноати ўта ёпиқ, ношаффоф ва коррупцияланган тизим бўлган. Пахтадан тушадиган фойда ҳам давлат бюджетига эмас, бир ҳовуч коррупционерлар чўнтагига тушган. Мажбурий болалар меҳнати одатий ҳол бўлиб қолган. Натижада кўплаб халқаро брендлар ўзбек пахтасига бойкот эълон қилишди ва ўзбек пахтасининг бозори касод бўла бошлади.
Шавкат Мирзиёев давлат тепасига келгач, қатор демократик ва иқтисодий ислоҳотлар натижасида мажбурий меҳнатга чек қўйилди ва ўзбек пахтасига қўйилган бойкот бекор қилинди.
'Украинада 11 кишини ўлдирган ўзбекистонлик умрбод қамалди'ning rasmi
'Туркияда бўлган намойиш ортидан 409 киши қўлга олинди'ning rasmi
Дунё Бугун 10:03
Туркияда бўлган намойиш ортидан 409 киши қўлга олинди
Ушланганларнинг кўпчилиги Истанбулдаги акция иштирокчилари бўлган.
'Кашмир: учта ядровий давлат учун келишмовчиликлар ҳудуди'ning rasmi
Дунё Бугун 09:17
Кашмир: учта ядровий давлат учун келишмовчиликлар ҳудуди
Ҳиндистон, Покистон ва Хитой билан чегарадош мазкур ҳудуд қаттиқ рақобат ва ҳудудий амбициялар маконига айланди.

Uzbek cotton was discussed at one of the government meetings in the USA. But sadly, when the American Minister of Labor reported that $250 million was saved in ensuring transparency in the cotton industry in Uzbekistan, Elon Musk laughed.
"Some things are so interesting that you can't believe it. Uzbek cotton farmers? It's like some kind of humorous sketch," said Elon Musk.
As is known, Elon Musk was appointed head of the "Department of Government Efficiency" by US President Donald Trump and has been granted extensive powers and access to many classified government data. So far, on Elon Musk's recommendation, 121 thousand federal employees have been laid off, and many financial aid projects have been suspended.
There is truth in Elon Musk's irony about Uzbek cotton. After all, during the first administration in Uzbekistan, the cotton industry was an extremely closed, non-transparent, and corrupt system. The profit from cotton also went not to the state budget, but to the pockets of a handful of corrupt officials. Forced child labor has become commonplace. As a result, many international brands boycotted Uzbek cotton, and the Uzbek cotton market began to fail.
After Shavkat Mirziyoyev came to power, as a result of a number of democratic and economic reforms, forced labor was ended, and the boycott on Uzbek cotton was lifted.