Жанубий Кореянинг миллий разведка хизмати чориа пайшанба куни парламент аъзоларига маълум қилишича, Россия томонида Украина кучларига қарши жангларда қатнашган тахминан 4700 нафар шимолий кореялик аскар ҳалок бўлган ёки яраланган.
Бу баҳолаш Шимолий Корея биринчи марта ўз ҳарбий хизматчиларини Россияга, ўтган йили Украинанинг кутилмаган ҳужуми натижасида йўқотилган Курск вилоятининг қисмларини қайта эгаллашда ёрдам бериш учун юборганини тасдиқлаганидан икки кун ўтиб эълон қилинди.
Ёпиқ эшиклар ортида ўтган парламент қўмитаси мажлисида Жанубий Корея Миллий разведка хизмати (NIS) маълум қилишича, Шимолий Корея Россия ва Украина фронтида 4700 нафар қурбон берган, улардан 600 нафари ҳалок бўлган. Бу ҳақда йиғилишда қатнашган депутат Ли Сон Квён маълум қилди.
Лининг айтишича, NIS январдан мартгача 2000 нафар яраланган шимолий кореялик аскар ҳаво ёки темир йўл орқали ватанига қайтарилганини билдирган. Ҳалок бўлган аскарлар Россияда кремация қилиниб, уларнинг куллари Шимолий Кореяга юборилган.
Январ ойида NIS 300 нафар шимолий кореялик аскар ҳалок бўлганини, яна 2700 нафари яраланганини маълум қилган эди. Ўтган ой Жанубий Корея армияси умумий жароҳатланган ва ҳалок бўлганлар сонини 4000 нафаргача оширган эди.
Душанба куни Шимолий Корея раҳбари Ким Чен Ин Россия қуролли кучлари билан ҳамкорликда “украин неонацист босқинчиларини йўқ қилиш ва Курск ҳудудини озод этиш” учун ўз аскарларини юборишга қарор қилганини эълон қилди. Россия президенти Владимир Путин бу учун Шимолий Кореяга миннатдорчилик билдириб, шимолий кореялик аскарларнинг қурбонликларини унутмасликка ваъда берди.
Ким ва Путиннинг таъкидлашича, Шимолий Корея аскарларининг юборилиши икки давлат ўртасидаги 2024 йилда имзоланган мудофаа шартномаси доирасида амалга оширилган бўлиб, ушбу келишув ҳар икки томоннинг ҳимояси учун ёрдам кўрсатишни талаб қилади. АҚШ, Жанубий Корея ва уларнинг ҳамкорлари Шимолий Корея Россияга катта миқдорда анъанавий қурол-яроғ етказиб бераётганини айтишмоқда. Улар Россиянинг бу ёрдам эвазига Шимолий Кореяга ҳарбий ва иқтисодий кўмак кўрсатаётганини гумон қилишмоқда.
АҚШ, Жанубий Корея ва Украина расмийларининг маълум қилишича, ўтган куз Шимолий Корея Россияга 10 000–12 000 нафар аскар юборган. Жанубий Корея армияси март ойида яна 3000 нафар қўшимча шимолий кореялик аскар жўнатилганини маълум қилган.
Чоршанба куниги маълумот бериш пайтида NIS вакили Ким Бён Кининг билдиришича, Россия Шимолий Кореяга ҳаво мудофаа ракеталари, электрон уруш ускуналари, дронлар ва разведка йўлга чиқариш технологияларини берган. Шунингдек, икки томонлама саноат ҳамкорлиги доирасида Россияга 15 000 нафар шимолий кореялик меҳнатчи юборилган. Унинг айтишича, Шимолий Корея Россияга юборган ракеталар ва артиллерия қуроллари қиймати миллиардлаб долларга тенг, бироқ Россия бу қуроллар учун Шимолий Кореяга нақд пул ўтказганига оид далил топилмаган.

Approximately 4,700 North Korean soldiers who fought alongside Russia were killed or wounded.
Two days after confirming that it had sent its military personnel to assist Russia for the first time, North Korea announced it.
Image of 'Approximately 4,700 North Korean soldiers who fought alongside Russia were killed or wounded.'
South Korea's National Intelligence Service informed parliament members on Thursday that approximately 4,700 North Korean soldiers who participated in the battles against Ukrainian forces on Russia's side have been killed or wounded.
This assessment was announced two days after North Korea first confirmed it had sent its military personnel to Russia to help recapture parts of the Kursk region lost following Ukraine's unexpected attack last year.
During a parliamentary committee meeting held behind closed doors, the South Korean National Intelligence Service (NIS) reported that North Korea had suffered 4,700 casualties on the Russia-Ukraine front, 600 of whom were killed, according to assembly participant, deputy Lee Sun Kwon.
Lee mentioned that the NIS stated between January and March, 2,000 wounded North Korean soldiers were transported back to their homeland by air or rail. The bodies of the deceased soldiers were cremated in Russia, and their ashes were sent to North Korea.
In January, the NIS had reported that 300 North Korean soldiers had been killed, and another 2,700 wounded. Last month, the South Korean military had raised the total number of wounded and killed to 4,000.
On Monday, North Korean leader Kim Jong Un announced his decision to send his troops to join the Russian armed forces to "eliminate Ukrainian neo-Nazi invaders and liberate the Kursk region." Russian President Vladimir Putin expressed his gratitude to North Korea, promising to never forget the sacrifices of the North Korean soldiers.
As stressed by Kim and Putin, the dispatch of North Korean soldiers was carried out under the defense agreement signed between the two countries in 2024, which requires mutual assistance for the defense of both sides. The US, South Korea, and their allies are stating that North Korea is supplying Russia with a large amount of conventional weaponry. They suspect that in return for this assistance, Russia is providing North Korea with military and economic aid.
According to officials from the US, South Korea, and Ukraine, last fall North Korea had sent 10,000–12,000 soldiers to Russia. In March, the South Korean military announced that an additional 3,000 North Korean soldiers had been sent.
During a briefing on Wednesday, NIS representative Kim Byung Kee reported that Russia had provided North Korea with air defense missiles, electronic warfare equipment, drones, and reconnaissance launch technologies. Additionally, as part of bilateral industrial cooperation, 15,000 North Korean workers were sent to Russia. He mentioned that the value of missiles and artillery supplied by North Korea to Russia amounts to billions of dollars, but no evidence has been found of Russia making cash payments to North Korea for these weapons.