Самарқанд вилоятида 1 ойлик келинини ўлдирган қайнона 13 йилга қамалди. Бу ҳақда Олий суд матбуот котиби Азиз Обидов хабар берди.
Маълум қилинишича, мудҳиш воқеа 2024 йилнинг 3 октябрь куни Самарқанд вилояти Нарпай туманида содир бўлган. Аслида судланувчи аёл кўп йиллар олдин оналик ҳуқуқидан маҳрум қилинган ҳамда ўғли ва қизини болалар уйига топширган. Бироқ у йиллар ўтиб уйланган ўғлининг олдига қайтиб, борадиган жойи йўқлигини айтган. Шу тариқа она ўғли билан яшай бошлаган.
Аммо аёл уйга келиши биланоқ келинини тинимсиз койиб, ҳақоратлаб, камситган. Келин биринчи куниёқ ўз онасига қўнғироқ қилиб, қайнонасининг хатти-ҳаракатлари ҳақида гапириб берган. 2024 йил октябрь ойида аёл ўғли уйда йўқлигидан фойдаланиб, келини билан навбатдаги жанжални бошлаган. Можаро жараёнида айбланувчи телефоннинг зарядлаш симини олиб, қизни бўға бошлаган, шундан сўнг шиша идишни келинининг бошига уриб синдирган. Шу билан бирга, қайнона қайчини олиб, қизнинг бўйнига урган, бироқ бу билан ҳам тўхтамаган. Ошхонадан пичоқни олиб, келиннинг кўкрагига бир неча маротаба урган. Келин олган тан жароҳатлари оқибатида воқеа жойида вафот этган.
Содир этилган жиноятдан сўнг аёл қочишга уринган, бироқ у қўлга олинган. Аёл Жиноят кодексининг 97-моддаси (Ўта шафқатсизлик билан қасддан одам ўлдириш, енгилроқ жазо тайинлаш) 2-қисми “ж” банди билан айбли деб топилиб, 13 йилга озодликдан маҳрум этилди.

The sentence in English: "A mother-in-law who killed her daughter-in-law of one month in Samarkand was sentenced by the court."
The woman was sentenced to 13 years in prison.
Image of 'The sentence in English: "A mother-in-law who killed her daughter-in-law of one month in Samarkand was sentenced by the court."'
A mother-in-law who killed her daughter-in-law within a month of marriage has been imprisoned for 13 years. This was reported by the Supreme Court press secretary Aziz Obidov.
It is reported that the horrific incident occurred on October 3, 2024, in the Narpay district of Samarkand region. Initially, the convicted woman had been deprived of maternal rights many years ago and had surrendered her son and daughter to an orphanage. However, years later, she returned to her married son's home, stating she had nowhere else to go. Thus, the mother began living with her son.
But as soon as the woman arrived at the house, she relentlessly criticized, insulted, and demeaned her daughter-in-law. The daughter-in-law called her own mother the very first day to talk about the mother-in-law's behavior. In October 2024, taking advantage of her son being away, the woman initiated another argument with her daughter-in-law. During the conflict, the accused grabbed the phone charging cable and began to strangle the girl, then smashed a glass container over the daughter-in-law's head. In addition, the mother-in-law took scissors and struck the girl in the neck but did not stop there. She then grabbed a knife from the kitchen and stabbed the daughter-in-law in the chest several times. The daughter-in-law succumbed to her injuries on the spot.
After committing the crime, the woman attempted to flee but was captured. She was found guilty under Article 97 of the Criminal Code (Intentional murder with extreme cruelty, assigning a lighter punishment) Part 2 "j" clause and  was sentenced to 13 years in prison.