Шимолий Корея қисқа масофали баллистик ракеталар учирди
Шимолий Корея 14 январ, сешанба куни Япон денгизи томон бир нечта қисқа масофали баллистик ракеталарни учирди. Бу ҳақда Жанубий Кореянинг Yonhap ахборот агентлиги мамлакат қуролли кучлари бош штабига таяниб хабар берди.
Бирлашган штаб бошлиқлари қўмитаси маълумотларига кўра, учириш маҳаллий вақт билан тахминан 9:30 да Чаган провинциясининг Канге ҳудудидан қайд этилган. Ракеталар денгизга тушишдан олдин тахминан 250 километр учиб ўтган. Жанубий Корея ҳарбийлари КХДР томонидан учирилган ракеталар сонига аниқлик киритмади.
Сеул учиришни Пхеняннинг навбатдаги провокацияси сифатида баҳоламоқда. "Қисқа масофага учувчи баллистик ракеталарнинг масофасини инобатга олган ҳолда, одатда, уларнинг нишони Жанубий Корея эканлигига ишонилади", — деб ёзади Yonhap.
Бирлашган штаб бошлиқлари учиришни Корея ярим оролида тинчлик ва барқарорликка таҳдид солувчи "ошкора провокация" деб атади ва Пхенян "нотўғри қарор" қабул қилган тақдирда тўлиқ тайёр туришга ваъда берди. Жанубий Корея ҳарбийлари янги учирмаларга тайёргарлик кўриш чоғида "кузатув ва ҳушёрликни кучайтириб, Шимолий Корея ракеталари бўйича Америка ва Япония томонлари билан яқиндан маълумот алмашганини" қўшимча қилди.
'Пит Ҳегсет: Эроннинг янги Олий раҳнамоси майиб бўлган'ning rasmi
Дунё Бугун 14:40
Пит Ҳегсет: Эроннинг янги Олий раҳнамоси майиб бўлган
Ҳегсетнинг сўзларига кўра, Мужтабо Хоманаий омма олдида кўриниш бермайди ва унинг юз қиёфаси шикастланган.
'Эрон элчиси Туркияга учирилган ракеталар бўйича изоҳ берди'ning rasmi
Дунё Бугун 14:29
Эрон элчиси Туркияга учирилган ракеталар бўйича изоҳ берди
Элчи таъкидладики, Эрон ва Туркия дўст ва қардош давлат сифатида тинчлик ва барқарорликни таъминлашга интилади.
'Исроилда фаластинлик маҳбусга зўравонлик қилиб, қийноққа солган беш нафар аскарга жазо берилмади'ning rasmi
Дунё Бугун 12:26
Исроилда фаластинлик маҳбусга зўравонлик қилиб, қийноққа солган беш нафар аскарга жазо берилмади
Мазкур жиноят бўйича айблов эълон қилинганидан кейин юзага келган муҳим ўзгаришлар ҳисобга олиниб, айблов хулосаси бекор қилинган.

North Korea launched several short-range ballistic missiles toward the Sea of Japan on Tuesday, January 14. This was reported by South Korea's Yonhap news agency, citing the country's Joint Chiefs of Staff here.
According to the Joint Chiefs of Staff, the launch was recorded at approximately 9:30 local time from the Kangge area of Chagan province. The missiles flew about 250 kilometers before falling into the sea. South Korean military did not specify the number of missiles launched by North Korea.
Seoul is regarding the launch as another provocation by Pyongyang. "Considering the range of the short-range ballistic missiles, they are usually believed to be targeting South Korea," Yonhap writes.
The Joint Chiefs of Staff described the launch as "an overt provocation" that threatens peace and stability on the Korean Peninsula, and promised to be fully prepared in case Pyongyang makes "the wrong decision." South Korean military added that they are "intensifying surveillance and vigilance while preparing for new launches, exchanging information closely with the United States and Japan regarding North Korean missiles."