Ижтимоий тармоқларда “Электр энергияси истеъмоли 200 киловатдан ошса, ҳар бир киловатт учун 900 сўм эмас, 540 сўмдан тўланади” мазмунидаги хабарлар тарқалмоқда.
“Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ мазкур хабар мутлақо асоссиз эканлигини маълум қилди.
Хабарларда "Ҳисоб-китоб даврида истеъмолчилар томонидан (маиший истеъмолчилардан ташқари) электр энергияси истеъмоли шартномавий миқдордан 20 фоиз ва ундан ортишига йўл қўйилган тақдирда, ортиқ истеъмол қилинган электр энергияси учун белгиланган тарифнинг икки баравари миқдорида қўшимча тўлов ундирилади" дейилган.
Маълум бўлишича, ҳукуматнинг тегишли қарорига асосан бу тартиб фақатгина юридик шахслар учун амал қилади.
"Ижтимоий тармоқдаги турли хил каналлар админлари ва эгаларидан бундай асоссиз хабарларни тарқатмасликни сўраб қоламиз", - дейилади хабарда.

Messages on social networks stating “If electricity consumption exceeds 200 kilowatts, each kilowatt will be charged not at 900 UZS, but at 540 UZS” are being circulated.
“Regional Electric Networks” JSC announced that this message is completely baseless.
It is stated in the messages that "In the billing period, if consumers (excluding residential consumers) allow their electricity consumption to exceed the contractual amount by 20% or more, an additional payment twice the established tariff will be charged for the excess electricity consumed."
It turns out, based on the relevant government decree, this regulation applies only to legal entities.
"We ask the administrators and owners of various social network channels not to spread such baseless messages," the report says.