Аёллар муаммоларни ўрганиш модули ишга туширилади
“Хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш механизмларини янада такомиллаштириш, уларнинг муаммоларини ҳал этишда ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Ҳукумат Қарори (557-сон, 09.09.2024 й.) қабул қилинди. Бу ҳақида Адлия вазирлиги хабар берди.
Қарорга кўра, 2024 йил октябрь ойидан “Xotin-qizlar.uz” платформаси доирасида Хотин-қизлар муаммоларини ўрганиш ва тизимли ҳал этиш модули (Муаммоларни ўрганиш модули) ишга туширилади.
Муаммоларни ўрганиш модули орқали аниқланган муаммолар тегишлилиги бўйича “маҳалла — туман — вилоят — республика” даражасида ҳал этилиши таъминланади.
2024 йил 1 октябргача:
Муаммоларни ўрганиш модулига киритилган масалаларни, биринчи навбатда, маҳалла ва туман (шаҳар) даражасида, зарур ҳолларда эса вилоят ёки республика даражасида ҳал этиш ва мониторингини юритишни назарда тутувчи механизм жорий қилинади;
Муаммоларни ўрганиш модули орқали келиб тушган мурожаатларни масъул вазирлик ва идоралар ҳамда маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари томонидан ўрганиб чиқиш ва ҳал этишни таъминлаш мақсадида улар учун фойдаланувчи кабинетлар ташкил этилади.
2024 йил 1 октябрдан доимий равишда Муаммоларни ўрганиш модули орқали келиб тушган мурожаатлар билан ишлаш, хотин-қизларнинг муаммоларини ҳал этиш юзасидан мониторинг юритилади.

The Women's Issues Study Module will be launched.
“Further improving mechanisms to support women, and implementing information and communication technologies in solving their problems” Government Resolution (No. 557, 09.09.2024) has been adopted. The Ministry of Justice reported about this.
According to the Resolution, from October 2024, within the framework of the “Xotin-qizlar.uz” platform, the module for studying and systematically solving women's issues (Issue Study Module) will be launched.
Through the Issue Study Module, the resolution of identified problems will be ensured at the “neighborhood — district — region — republic” levels.
By October 1, 2024:
A mechanism will be introduced to prioritize the resolution and monitoring of issues entered into the Issue Study Module at the neighborhood and district (city) level, and if needed, at the regional or republic level;
User cabinets will be organized for responsible ministries and departments and local executive authorities to study and resolve the applications received through the Issue Study Module with the aim of facilitating their resolution;
From October 1, 2024, on an ongoing basis, work on the applications received through the Issue Study Module will be conducted, and monitoring of the resolution of women's issues will be carried out.