Япония бош вазири Ўзбекистонга ташрифини бекор қилди
Япония бош вазири идораси мамлакатда юз берган зилзила туфайли Марказий Осиёга амалга оширилиши режалаштирилган давлат ташрифини бекор қилиш имкониятларини кўриб чиқмоқда. Бу ҳақда япон маҳаллий нашрларига таяниб, Reuters хабар берди.
Маълумотларга кўра, бу мамлакатда кучли зилзила ва цунами содир бўлиши мумкинлиги ҳақидаги огоҳлантириш билан боғлиқ. Кисида жума куни ўтказилган матбуот анжуманида сафарнинг бекор қилинишини эълон қилди. У Остонада бўлиб ўтадиган Япония ҳамда Марказий Осиё давлатлари саммитида иштирок этиши керак эди. Ҳозирда мамлакат расмийлари сафарни бекор қилиш ва унда муҳокама қилинадиган мавзуларни онлайн форматга ўтказиш устида иш олиб бораётгани айтилган.
8 август, пайшанба куни Япония жануби-ғарбидаги Миязаки префектурасида 7,1 магнитудали зилзила содир бўлди.
Япония метеорология агентлиги (JMA) маълумотларига кўра, ер силкинишлари 30 км чуқурликда қайд этилган. Япония ҳукумати шунингдек, Кочи ва Миязаки префектураларида цунами хавфи ҳақида огоҳлантирди.
'Каддафийнинг ўғли Ливияда ҳалок бўлди'ning rasmi
Дунё Бугун 05:09
Каддафийнинг ўғли Ливияда ҳалок бўлди
Араб оммавий ахборот воситаларининг ёзишича, воқеа Ғарбий Ливияда, Зинтан шаҳри яқинида жойлашган қароргоҳ ҳудудида содир бўлган.
'Пезешкиён АҚШ билан музокараларни бошлашга топшириқ берди'ning rasmi
Дунё Бугун 04:36
Пезешкиён АҚШ билан музокараларни бошлашга топшириқ берди
Эрон Президенти Масъуд Пезешкиён АҚШ билан эҳтимолий музокараларга тайёргарлик ишлари бошланганини маълум қилди.

The Prime Minister of Japan has cancelled his visit to Uzbekistan.
The Prime Minister's Office of Japan is considering cancelling the planned state visit to Central Asia due to an earthquake that occurred in the country. This was reported by Reutersbased on local Japanese publications.
According to information, this is related to a warning of a possible severe earthquake and tsunami. Kishida announced the cancellation of the trip during a press conference held on Friday. He was supposed to participate in a summit between Japan and Central Asian countries taking place in Astana.Currently, officials in the country are said to be working on cancelling the trip and moving the topics to be discussed to an online format.
A 7.1 magnitude earthquake occurred in the Miyazaki Prefecture in southwest Japan on Thursday, August 8.
According to the Japan Meteorological Agency (JMA), the earthquakes were recorded at a depth of 30 km. The Japanese government also warned of the tsunami risk in Kochi and Miyazaki prefectures.