Ma'lum qilinishicha, bemor bir necha oy avval Sharqiy Yevropaga sayohat qilgan bo'lib, virusni o'sha yerda yuqtirib olgan bo'lishi mumkin. Unda kasallik alomatlari paydo bo'lgach, tibbiy yordamga murojaat qilingan.
Dastlab antitanachalar bo'yicha o'tkazilgan tahlil hantavirus belgilari borligini ko'rsatgan. Keyinchalik PZR-testi orqali tashxis rasman tasdiqlangan.
Shifokorlar bemorning ahvolini barqaror deb baholamoqda. U intensiv terapiya yoki qat'iy izolyatsiyaga muhtoj emas. Bemorning shaxsi va u davolanayotgan shifoxona nomi oshkor qilinmagan.
Qayd etilishicha, aniqlangan virus shtammi Atlantika okeanidagi MV Hondius kruiz kemasida tarqalgan shtammdan farq qiladi. Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti ma'lumotlariga ko'ra, mazkur kema bortida hantavirus tufayli Niderlandiyalik er-xotin va Germaniya fuqarosi vafot etgan, yana kamida sakkiz kishi kasallangan.
Bortida 150 ga yaqin odam bo'lgan MV Hondius kemasi Ispaniyaga yo'l olgan va 10 may kuni Tenerife oroliga etib borishi kerak. Hozircha kemada virus alomatlari kuzatilgan yo'lovchilar yo'qligi aytilmoqda.
Reuters agentligi xabariga ko'ra, bir qator davlatlar kasallik tarqalishining oldini olish maqsadida kema Kabo-Verde qirg'oqlariga etib kelishidan avval uni tark etgan yo'lovchilarni kuzatmoqda. Virus tarqalishi haqidagi xabarlar paydo bo'lishidan oldin 40 ga yaqin odam Santa-Elena portida kemadan tushgan. Ularning aksariyatining qayerdaligi hozircha noma'lumligicha qolmoqda.
Hantavirus — odamga asosan kemiruvchilar orqali yuqadigan viruslar guruhi hisoblanadi. Virus hayvonlarning ajralmalari orqali yuqishi mumkin bo'lib, o'pka va buyrak faoliyatiga jiddiy zarar etkazishi ehtimoli bor.
Kasallik odatda isitma, bosh va mushak og'riqlari, ko'ngil aynishi hamda charchoq kabi alomatlar bilan kechadi. Mutaxassislar hantavirus gumoni bo'lganda dastlabki simptomlardan 72 soat o'tgach, takroriy tahlil topshirishni tavsiya qilmoqda. Hozircha virusga qarshi maxsus davo vositasi mavjud emas, bemorlarga asosan qo'llab-quvvatlovchi terapiya qo'llanadi.
'Rossiya xorijiy davlatlar diplomatlarini Kiyevni tark etishga chaqirdi'ning rasmi
Dunyo 07.05.2026 08:47
Rossiya xorijiy davlatlar diplomatlarini Kiyevni tark etishga chaqirdi
Rossiya TIV rasmiy vakili Mariya Zaxarova Telegram'dagi videomurojaatida xorijiy diplomatik vakolatxonalarni Rossiya Mudofaa vazirligining ogohlantirishiga jiddiy e'tibor berishga undadi.
'Jeffrey Epshteynning o‘lim oldidan yozgan maktubi oshkor qilindi'ning rasmi
Dunyo 07.05.2026 06:33
Jeffrey Epshteynning o‘lim oldidan yozgan maktubi oshkor qilindi
AQShning Nyu-York shtatidagi federal sud Jeffri Epshteynga tegishli ekani aytilgan o‘lim oldi maktubini omma e’lon qildi. Bu haqda Reuters xabar berdi.
'Eron 80 tagacha bo‘linadigan raketaga ega ekanini ma’lum qildi'ning rasmi
Dunyo 06.05.2026 10:14
Eron 80 tagacha bo‘linadigan raketaga ega ekanini ma’lum qildi
Agar 10 ta shunday raketa bir vaqtda uchirilsa, bu 800 ta bombaga teng ta'sir ko'rsatishi mumkin.
'Janubiy Koreyada shov-shuv: Seulda sudya o‘lik holda topildi'ning rasmi
Dunyo 06.05.2026 08:43
Janubiy Koreyada shov-shuv: Seulda sudya o‘lik holda topildi
Mamlakat poytaxti Seul shahridagi Oliy sud binosi yaqinidan sudyaning jasadi topildi.
'Peruda qo‘lga olingan firibgar O‘zbekistonga ekstraditsiya qilindi'ning rasmi
Dunyo 06.05.2026 04:37
Peruda qo‘lga olingan firibgar O‘zbekistonga ekstraditsiya qilindi
Ekstraditsiya qilingan shaxs keyingi protsessual harakatlarni o‘tkazish va qonunchilikka muvofiq jinoyiy javobgarlikka tortish maqsadida O‘zbekistonga olib kelingan.

It has been reported that the patient traveled to Eastern Europe several months ago and may have contracted the virus there. After symptoms of the disease appeared, medical assistance was sought.
Initial analysis of antibodies indicated the presence of hantavirus markers. The diagnosis was later officially confirmed through a PCR test.
Doctors assess the patient's condition as stable. He does not require intensive therapy or strict isolation. The patient's identity and the name of the hospital where he is being treated have not been disclosed.
It is noted that the identified virus strain differs from the strain that spread on the MV Hondius cruise ship in the Atlantic Ocean. According to the World Health Organization, a Dutch couple and a German citizen died due to hantavirus on board that ship, and at least eight other people fell ill.
The MV Hondius, with about 150 people on board, set course for Spain and was supposed to reach the island of Tenerife on May 10. It is currently reported that there are no passengers showing symptoms of the virus on the ship.
According to Reuters, several countries are monitoring passengers who left the ship before it reached the shores of Cape Verde in order to prevent the spread of the disease. About 40 people disembarked at the port of Santa Elena before reports of the virus spread emerged. The whereabouts of most of them remain unknown for now.
Hantavirus is a group of viruses that are primarily transmitted to humans through rodents. The virus can be transmitted through animal excreta and has the potential to cause serious damage to lung and kidney function.
The disease typically presents with symptoms such as fever, headache, muscle pain, nausea, and fatigue. Experts recommend undergoing a repeat analysis 72 hours after the initial symptoms if hantavirus is suspected. Currently, there is no specific treatment for the virus; patients mainly receive supportive therapy.