Janubiy Koreyada shov-shuv: Seulda sudya o‘lik holda topildi
Ma'lum qilinishicha, 55 yoshli sudyaning jasadi tungi soat taxminan 01:00 atrofida bino yaqinidagi gulzor hududidan aniqlangan. Uning yonidan o‘z joniga qasd qilish haqida yozilgan maktub ham topilgan. Hozircha rasmiylar aniq xulosa chiqarmagan, biroq politsiya voqeani o‘z joniga qasd qilish ehtimoli asosiy versiyalardan biri sifatida ko‘rib chiqmoqda.
U Janubiy Koreyaning sobiq birinchi xonimiga oid korruptsiya ishining apellyatsiya jarayonida sud hay’atiga raislik qilgan.
Dastlabki sud qaroriga ko‘ra, Kim Keon-hee ga aksiyalar narxini manipulyatsiya qilish hamda diniy tashkilotdan qimmatbaho sovg‘alar qabul qilish ayblovlari bilan 20 oylik qamoq jazosi tayinlangan edi. Keyinchalik apellyatsiya sudi qaroriga binoan, sudya Shin Jong-o ishtirokida uning jazosi yanada og‘irlashtirilib, 4 yil qamoq jazosiga o‘zgartirilgan.
E’tiborga molik jihati shundaki, sudya jasadi yonidan topilgan maktub mazmunida mazkur sud ishi haqida hech qanday ma’lumot keltirilmagan. Bu esa voqeaga oid qo‘shimcha savollarni yuzaga keltirmoqda.
Ayni paytda politsiya turli ehtimollarni tekshirmoqda. Jumladan, sudyaning shaxsiy va kasbiy bosimlar ostida bo‘lgan-bo‘lmagani ham o‘rganilmoqda. Voqea Koreya jamoatchiligida keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.
'Eron 80 tagacha bo‘linadigan raketaga ega ekanini ma’lum qildi'ning rasmi
Dunyo Bugun 10:14
Eron 80 tagacha bo‘linadigan raketaga ega ekanini ma’lum qildi
Agar 10 ta shunday raketa bir vaqtda uchirilsa, bu 800 ta bombaga teng ta'sir ko'rsatishi mumkin.
'Peruda qo‘lga olingan firibgar O‘zbekistonga ekstraditsiya qilindi'ning rasmi
Dunyo Bugun 04:37
Peruda qo‘lga olingan firibgar O‘zbekistonga ekstraditsiya qilindi
Ekstraditsiya qilingan shaxs keyingi protsessual harakatlarni o‘tkazish va qonunchilikka muvofiq jinoyiy javobgarlikka tortish maqsadida O‘zbekistonga olib kelingan.
'Hormuz bo‘g‘ozidagi taranglik neft narxlarini oshirdi'ning rasmi
Dunyo 05.05.2026 06:28
Hormuz bo‘g‘ozidagi taranglik neft narxlarini oshirdi
Narxlarning o‘sishi AQSh harbiylari Eronga tegishli bir nechta qayiqlarni yo‘q qilganini ma’lum qilganidan so‘ng kuzatildi.
'Eron AQShni Hormuzda “kemalar qabristoni” bilan tahdid qildi'ning rasmi
Dunyo 04.05.2026 06:31
Eron AQShni Hormuzda “kemalar qabristoni” bilan tahdid qildi
Hozirda Hormuz bo‘g‘ozida vaziyat tarangligicha qolmoqda — savdo kemalari harakati keskin kamaygani qayd etilmoqda.
'To‘qayev Lukashenko va Putinga minnatdorlik bildirdi'ning rasmi
Dunyo 03.05.2026 13:51
To‘qayev Lukashenko va Putinga minnatdorlik bildirdi
Qozog‘iston Prezidenti Polshada hibsda bo‘lgan diplomat Anuar Bakibay ozod etilgani ortidan Aleksandr Lukashenko va Vladimir Putinga minnatdorchilik izhor qildi.

Uproar in South Korea: A judge found dead in Seoul
The body of a judge was found near the Supreme Court building in the capital city of Seoul, South Korea.
Image of 'Uproar in South Korea: A judge found dead in Seoul'
It has been reported that the body of the 55-year-old judge was discovered around 01:00 at night in a flower bed area near the building. A note regarding suicide was also found next to him. Officials have not yet reached a definitive conclusion, but police are considering the possibility of suicide as one of the main versions of the incident.
He presided over the panel during the appeal process of a corruption case involving South Korea's former first lady.
According to the initial court ruling, Kim Keon-hee was sentenced to 20 months in prison on charges of stock price manipulation and accepting expensive gifts from a religious organization. Subsequently, under the ruling of the appellate court, with Judge Shin Jong-o presiding, her sentence was further aggravated and changed to 4 years in prison.
Notably, the content of the note found next to the judge's body contained no information whatsoever concerning this court case. This raises additional questions about the incident.
Currently, police are investigating various possibilities. This includes examining whether the judge was under personal and professional pressure. The incident has sparked widespread discussion among the South Korean public.