O‘zbekiston Jazoirda ilk elchisini tayinladi
O'zbekistonning Jazoirdagi birinchi elchisi (qarorgohi Qohirada) Mansurbek Qilichev Jazoir tashqi ishlar, xorijdagi vatandoshlar va Afrika ishlari vaziri Ahmad Attafga ishonch yorliqlari nusxalarini topshirdi. Bu haqda "Dunyo" axborot agentligi xabar qildi.
Ma'lum qilinishicha, u ushbu lavozimni egallash bilan bir vaqtning o'zida O'zbekistonning Misrdagi elchisi vazifasini ham bajarib kelmoqda. Yaqinda u Jazoir tashqi ishlar, xorijdagi vatandoshlar va Afrika ishlari vaziri Ahmad Attafga ishonch yorliqlari nusxalarini topshirdi.
Uchrashuv davomida ikki davlat o'rtasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Tomonlar savdo-iqtisodiy aloqalar hajmi hozircha mavjud salohiyatdan past ekanini qayd etdi.
Jazoir tomoni tog'-kon sanoati, geologiya, farmatsevtika va to'qimachilik kabi yo'nalishlarda hamkorlikni rivojlantirish uchun katta imkoniyatlar mavjudligini ta'kidladi. Shuningdek, O'zbekiston to'qimachilik mahsulotlarini Jazoirda ishlab chiqarish va Afrika bozorlariga eksport qilish taklif etildi.
Bundan tashqari, savdo uylari, omborxonalar va shou-rumlar tashkil etish, ishbilarmonlar kengashini yo'lga qo'yish hamda hukumatlararo komissiya faoliyatini faollashtirish bo'yicha takliflar ilgari surildi.

Uzbekistan's first ambassador to Algeria (headquartered in Cairo), Mansurbek Kilichev, presented copies of his credentials to the Minister of Foreign Affairs, National Community Abroad and African Affairs of Algeria, Ahmed Attaf. This was reported by the "Dunyo" news agency.
It was noted that, along with assuming this position, he also continues to serve as Uzbekistan's ambassador to Egypt. Recently, he presented copies of his credentials to the Minister of Foreign Affairs, National Community Abroad and African Affairs of Algeria, Ahmed Attaf.
During the meeting, issues of expanding cooperation between the two countries were discussed. The parties noted that the current volume of trade and economic relations is below the existing potential.
The Algerian side emphasized that there are great opportunities for developing cooperation in areas such as mining, geology, pharmaceuticals, and textiles. Additionally, it was proposed to produce Uzbek textile products in Algeria and export them to African markets.
Furthermore, proposals were put forward to establish trading houses, warehouses, and showrooms, launch a business council, and activate the work of the intergovernmental commission.