33 mingga yaqin fuqaro Oʻzbekistonga qaytarildi.
Bugun, 13 mart kuni soat 07:00 holatiga ko‘ra, Yaqin Sharq mamlakatlaridan O‘zbekistonning 32934 nafar fuqarosi Vatanga qaytarilgan.
Bildirilishicha, 12 mart kuni Qatardagi elchixona tomonidan 49 nafar fuqaro BAA va Sauudiya Arabistoniga yetkazilib, so‘ngra Toshkentga uchgan. Ayni paytda navbatdagi fuqarolar guruhi shakllantirilib, ularning Doha shahridan Dubay orqali O‘zbekistonga qaytishi masalalari ishlab chiqilmogda.
BAAdagi diplomatik vakolatxonalar ko‘magida 147 nafar fuqaro Toshkentga uchib ketgan. Erondagi elchixona tomonidan 5 nafar fuqaro qo‘shni davlatlar hududi orqali chiqib ketgan. Isroildan esa 4 nafar fuqaro Misr orqali O‘zbekistonga qaytgan.
O‘zbekistonning Sauudiya Arabistonidagi elchixonasi, Jidda shahridagi bosh konsulxonasi va Transport vazirligi bilan hamkorlikda charter reyslari orqali 2735 nafar fuqaro Vatanga qaytgan va mazkur mamlakatda evakuatsiya tadbirlari yakunlangan.
O‘zbekiston fuqarolarining Vatanga qaytarilishi bo‘yicha diplomatik vakolatxonalar faoliyati davom etmogda.

As of 07:00 today, March 13, 32,934 citizens of Uzbekistan have been repatriated from Middle Eastern countries.
It was reported that on March 12, the embassy in Qatar facilitated the transfer of 49 citizens to the UAE and Saudi Arabia, after which they flew to Tashkent. At the same time, the next group of citizens is being formed, and arrangements for their return to Uzbekistan from Doha via Dubai are being worked out.
With the assistance of diplomatic missions in the UAE, 147 citizens have flown to Tashkent. The embassy in Iran facilitated the departure of 5 citizens through the territory of neighboring countries. From Israel, 4 citizens have returned to Uzbekistan via Egypt.
Through the joint efforts of Uzbekistan's embassy in Saudi Arabia, its consulate general in Jeddah, and the Ministry of Transport, 2,735 citizens have returned to the Homeland via charter flights, and evacuation measures in this country have been completed.