"O'zgidromet" bugun, 27 fevral kuni kuzatiladigan ob-havo prognozini e'lon qildi.
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Kechasi va ertalab tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 3-8 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 3-5 daraja iliq, kunduzi 12-14 daraja iliq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyatida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ba’zi joylarga tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 9-14 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 2-7 daraja sovuq, kunduzi 2 daraja sovuq, 3 daraja iliq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ba’zi joylarga tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/soniya gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 1-6 daraja iliq, kunduzi 9-14 daraja iliq, Navoiy viloyati cho‘l hududida kechasi 2 daraja sovuq, 3 daraja iliq, kunduzi 3-8 daraja iliq bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax, Samarqand viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ba’zi joylarga tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 1-6 daraja iliq, kunduzi 10-15 daraja iliq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlaridahavo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ba’zi joylarga tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 2-7 daraja iliq, kunduzi 15-20 daraja iliq bo‘ladi.
Andijon, Namangan, Farg‘ona viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, kechasi va ertalab ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi, tuman tushishi mumkin. Kunduzi yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 2-7 daraja iliq, kunduzi 10-15 daraja iliq bo‘ladi.
Respublikaning tog‘oldi va tog‘li hududlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, ayrim joylarda yog‘ingarchilik (yomg‘ir, qor) bo‘lishi, tuman tushishi mumkin. Qor ko‘chishi havfi bor. Sel-suv hodisalari yuzaga kelishi mumkin. Shamol sharqdan 9-14 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 2-7 daraja sovuq, kunduzi 0-5 daraja iliq bo‘ladi.
26-27 fevralda respublikaning tog‘li hududlarida qor ko‘chishi havfi bor. 26 fevralda respublikaning tog‘oldi va tog‘li hududlarida sel-suv toshqin hodisalari yuzaga kelishi mumkin.

According to forecasts, the weather in Tashkent city will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible at night and in the morning. The wind will blow from the east at a speed of 3-8 m/s. The temperature at night will be 3-5 degrees above zero, during the day 12-14 degrees above zero.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible in some places. The wind will blow from the east at a speed of 9-14 m/s. The temperature at night will be 2-7 degrees below zero, during the day 2 degrees below zero to 3 degrees above zero.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible in some places. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, in some places it may increase to 13-18 m/s. The temperature at night will be 1-6 degrees above zero, during the day 9-14 degrees above zero; in the desert area of Navoi region, at night it will be 2 degrees below zero to 3 degrees above zero, during the day 3-8 degrees above zero.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible in some places. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature at night will be 1-6 degrees above zero, during the day 10-15 degrees above zero.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible in some places. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature at night will be 2-7 degrees above zero, during the day 15-20 degrees above zero.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be changeable, at night and in the morning rain is possible in some places, fog may occur. Precipitation is not expected during the day. The wind will blow from the east at a speed of 5-10 m/s. The temperature at night will be 2-7 degrees above zero, during the day 10-15 degrees above zero.
In the foothill and mountainous areas of the republic, the weather will be changeable, in some places precipitation (rain, snow) is possible, fog may occur. There is a risk of avalanches. Mudflow and flood events may occur. The wind will blow from the east at a speed of 9-14 m/s. The temperature at night will be 2-7 degrees below zero, during the day 0-5 degrees above zero.
On February 26-27, there is a risk of avalanches in the mountainous areas of the republic. On February 26, mudflow and flood events may occur in the foothill and mountainous areas of the republic.