AQSh Prezidenti Donald Trump O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nomiga yo‘llagan maktubida Yaqin Sharqdagi mojarolarni hal etishga qaratilgan xalqaro tashabbusga qo‘shilish bo‘yicha rasmiy taklif bildirgan. Mazkur tashabbus 2025 yil 29-sentabrda e’lon qilingan bo‘lib, u G‘azodagi mojaroni tugatish bo‘yicha kompleks reja asosida ishlab chiqilgan va BMT Xavfsizlik Kengashining 2803-sonli rezolyutsiyasi bilan ma’qullangan.
Tashabbus doirasida uzoq muddatli tinchlik va barqarorlikni ta’minlashga mas’ul bo‘lgan davlatlarni birlashtiruvchi yangi xalqaro tuzilma — Tinchlik kengashini tashkil etish ko‘zda tutilgan. O‘zbekistonga usbu kengashga ta’sischi davlat sifatida qo‘shilish taklif etilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev javob maktubida O‘zbekiston mazkur tashabbusni Yaqin Sharqdagi ko‘p yillik nizolarni hal etish yo‘lidagi muhim qadam, deb baholab, Tinchlik kengashiga ta’sischi davlat sifatida qo‘shilishga tayyor ekanini bildirgan.

Uzbekistan is ready to join the Middle East Peace Council as a founding state.
US President Donald Trump addressed Uzbekistan President Shavkat Mirziyoyev with a proposal to join an international initiative aimed at strengthening peace in the Middle East.
Image of 'Uzbekistan is ready to join the Middle East Peace Council as a founding state.'
In a letter addressed to the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, U.S. President Donald Trump conveyed an official proposal to join an international initiative aimed at resolving conflicts in the Middle East. This initiative was announced on September 29, 2025, and was developed based on a comprehensive plan to end the conflict in Gaza and approved by UN Security Council Resolution 2803.
The initiative envisages the establishment of a new international structure—a Peace Council—to unite states responsible for ensuring long-term peace and stability. Uzbekistan has been invited to join this council as a founding state.
In his response letter, President Shavkat Mirziyoyev assessed this initiative as an important step towards resolving the long-standing conflicts in the Middle East and expressed Uzbekistan's readiness to join the Peace Council as a founding state.