Trump: “Nobel berilmaganidan keyin faqat tinchlik haqida o‘ylashga majbur emasman”
AQSh prezidenti Donald Tramp Norvegiya bosh vaziriga yo‘llagan maqtubida Nobel tinchlik mukofotini olmagani sabab o‘z pozitsiyasini qat’iylashtirganini aytdi hamda Grenlandiya masalasini yana ko‘tardi.
'Trump: “Nobel berilmaganidan keyin faqat tinchlik haqida o‘ylashga majbur emasman”'ning rasmi
PBS xabariga ko‘ra, Donald Trump Norvegiya bosh vaziri Yonas Gar Stere’ga yozgan maktubida Yevropa va Daniyani tanqid qilib, AQSh manfaatlarini birinchi o‘ringa qo‘yishini bildirgan. Uning ta’kidlashicha, Nobel tinchlik mukofoti berilmagandan so‘ng u endi o‘zini faqat tinchlik haqida o‘ylashga majbur deb hisoblamaydi.
Trump maktubda sakkizta va undan ortiq urushlarni yakunlaganini eslatib, shunga qaramay mukofot berilmaganini adolatsizlik sifatida baholagan. Shuningdek, u Grenlandiyaga alohida to‘xtalib, Daniya orolni Rossiya yoki Xitoydan himoya qila olmasligini iddao qilgan.
AQSh prezidentining so‘zlariga ko‘ra, Vashington Grenlandiya ustidan to‘liq nazorat o‘rnatmaguncha, global xavfsizlik ta’minlanmaydi.

Trump: "After not being given the Nobel, I am not forced to think only about peace."
US President Donald Trump, in a letter sent to the Norwegian Prime Minister, stated that his position had hardened because he did not receive the Nobel Peace Prize and again raised the issue of Greenland.
Image of 'Trump: "After not being given the Nobel, I am not forced to think only about peace."'
According to PBS, in a letter written to Norwegian Prime Minister Jonas Gahr Støre, Donald Trump criticized Europe and Denmark, stating that he must put U.S. interests first. He emphasized that after not receiving the Nobel Peace Prize, he no longer feels compelled to think only about peace.
In the letter, Trump noted that he had ended eight or more wars, yet assessed the failure to award him the prize as unjust. He also specifically addressed Greenland, claiming that Denmark cannot protect the island from Russia or China.
According to the U.S. President's words, global security cannot be ensured until Washington establishes full control over Greenland.