Prezident Shavkat Mirziyoyev tashqi siyosat va diplomatik vakolatxonalar faoliyatiga bag‘ishlangan yig‘ilishda AQShdagi mavsumiy ishchilar dasturi doirasida O‘zbekiston fuqarolari uchun yangi imkoniyatlar yaratish zarurligini ta’kidladi.
Qayd etilishicha, o‘tgan yili AQSh hukumat qishloq xo‘jaligi sohasida ishlovchi mavsumiy ishchilar uchun maxsus vizalar berish tartibini soddalashtirgan. Shu munosabat bilan O‘zbekistonning AQShdagi elchisiga mamlakatni mavsumiy ishchilar jalb qilinadigan davlatlar ro‘yxatiga kiritish bo‘yicha muzokaralar olib borish topshirildi. Bu kelgusida o‘zbekistonliklarning AQShda qonuniy va tashkil etilgan tarzda ishlashiga xizmat qilishi mumkin.
Shuningdek, bundan buyon har bir viloyat hokimi ishchi kuchiga ehtiyoj sezayotgan rivojlangan davlatlar hududlari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri hamkorlikni yo‘lga qo‘yishi kerakligi aytildi. Bu mehnat migratsiyasini aniq ehtiyoj va real buyurtmalar asosida tashkil etishga qaratilgan.
Prezidentga ko‘ra, endilikda elchilar xorijda yuqori daromadli ish o‘rinlarini topish, fuqarolarni zarur kasblar va xorijiy tillarga o‘qitish jarayonlariga ham mas’ul bo‘ladi. Shuningdek, Yaponiya, Shvetsiya, Norvegiya, Bolgariya, Avstriya, Xorvatiya, Sloveniya, Serbiya, Gretsiya va Ummon bilan mehnat migratsiyasi bo‘yicha hukumatlararo va idoralararo bitimlar imzolash muhimligi qayd etildi.
Yig‘ilishda 2017 yildan buyon xorijiy davlatlarda 16 ta yangi diplomatik va konsullik vakolatxonalari ochilgani, ularning umumiy soni 60 taga yetgani, diplomatik aloqalar o‘rnatilgan mamlakatlar soni esa 165 taga chiqqani ham ma’lum qilindi.

At a meeting dedicated to foreign policy and the activities of diplomatic missions, President Shavkat Mirziyoyev emphasized the need to create new opportunities for Uzbek citizens within the framework of the seasonal workers program in the USA.
It was noted that last year the US government simplified the procedure for issuing special visas for seasonal workers in the agricultural sector. In this regard, Uzbekistan's Ambassador to the USA was instructed to conduct negotiations on including the country in the list of states from which seasonal workers are recruited. This could facilitate the legal and organized work of Uzbeks in the USA in the future.
It was also stated that from now on, the governor of each region should establish direct cooperation with the territories of developed countries that feel a need for labor. This is aimed at organizing labor migration based on specific needs and real orders.
According to the President, from now on, ambassadors will also be responsible for finding high-income jobs abroad and organizing the training of citizens in necessary professions and foreign languages. Furthermore, the importance of signing intergovernmental and interagency agreements on labor migration with Japan, Sweden, Norway, Bulgaria, Austria, Croatia, Slovenia, Serbia, Greece, and Oman was noted.
The meeting also reported that since 2017, 16 new diplomatic and consular missions have been opened in foreign countries, bringing their total number to 60, and the number of countries with which diplomatic relations have been established has reached 165.