6 yanvar kuni uchun ob-havo prognozi e'lon qilindi.
Toshkent shahrida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Kechasi va ertalab tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 3-8 metr/sekund tezlikda esadi. Harorat kechasi 0-2 daraja iliq, kunduzi 5-7 daraja iliq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ba’zi joylarda tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 metr/sekund tezlikda esadi. Harorat kechasi 5-10 daraja sovuq, Ustyurtda 11-13 daraja sovuq, kunduzi 2 daraja sovuq-3 daraja iliq bo‘ladi.
Xorazm viloyatida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ba’zi joylarda tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 metr/sekund tezlikda esadi. Harorat kechasi 3-8 daraja sovuq, kunduzi 1 daraja sovuq-4 daraja iliq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ba’zi joylarga tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 metr/sekund tezlikda esadi. Harorat kechasi 0-5 daraja sovuq, kunduzi 3-8 daraja iliq bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ba’zi joylarga tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 metr/sekund tezlikda esadi. Harorat kechasi 2 daraja sovuq-3 daraja iliq, kunduzi 2-7 daraja iliq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ba’zi joylarga tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 metr/sekund tezlikda esadi. Harorat kechasi 2 daraja sovuq-3 daraja iliq, kunduzi 4-9 daraja iliq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ba’zi joylarga tuman tushadi. Shamol sharqdan 5-10 metr/sekund tezlikda esadi. Harorat kechasi 2 daraja sovuq-3 daraja iliq, kunduzi 2-7 daraja iliq bo‘ladi.
Respublikaning tog‘oldi va tog‘li hududlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ba’zi joylarga tuman tushadi. Qor ko‘chishi havfi bor. Shamol sharqdan 7-12 metr/sekund tezlikda esadi. Harorat kechasi 5-10 daraja sovuq, kunduzi 0-5 daraja sovuq bo‘ladi.
Yanvar oyi uchun prognozlarga ko‘ra, birinchi o‘n kunlikda yog‘ingarchilik kuzatilishi ehtimoli kam. Ikkinchi o‘n kunlikda harorat pasayib boradi. Uchinchi o‘n kunlikda respublika shimolida kechasi 15-20 darajagacha sovuq bo‘lishi mumkin.

A weather forecast for January 6th was announced.
The weather in Tashkent city will be variable, precipitation is not expected. Fog is possible at night and in the morning. The wind will blow from the east at 3-8 meters per second. The temperature at night will be 0-2 degrees above zero, during the day 5-7 degrees above zero.
The weather in the Republic of Karakalpakstan will be variable, precipitation is not expected. Fog is possible in some places. The wind will blow from the east at 7-12 meters per second. The temperature at night will be 5-10 degrees below zero, in Ustyurt 11-13 degrees below zero, during the day 2 degrees below zero to 3 degrees above zero.
The weather in Khorezm region will be variable, precipitation is not expected. Fog is possible in some places. The wind will blow from the east at 7-12 meters per second. The temperature at night will be 3-8 degrees below zero, during the day 1 degree below zero to 4 degrees above zero.
The weather in Bukhara and Navoi regions will be variable, precipitation is not expected. Fog may fall in some places. The wind will blow from the east at 7-12 meters per second. The temperature at night will be 0-5 degrees below zero, during the day 3-8 degrees above zero.
The weather in Tashkent, Syrdarya, Jizzakh and Samarkand regions will be variable, precipitation is not expected. Fog may fall in some places. The wind will blow from the east at 7-12 meters per second. The temperature at night will be 2 degrees below zero to 3 degrees above zero, during the day 2-7 degrees above zero.
The weather in Kashkadarya and Surkhandarya regions will be variable, precipitation is not expected. Fog may fall in some places. The wind will blow from the east at 7-12 meters per second. The temperature at night will be 2 degrees below zero to 3 degrees above zero, during the day 4-9 degrees above zero.
The weather in Andijan, Namangan and Fergana regions will be variable, precipitation is not expected. Fog will fall in some places. The wind will blow from the east at 5-10 meters per second. The temperature at night will be 2 degrees below zero to 3 degrees above zero, during the day 2-7 degrees above zero.
The weather in the foothill and mountainous areas of the Republic will be variable, precipitation is not expected. Fog will fall in some places. There is a risk of avalanches. The wind will blow from the east at 7-12 meters per second. The temperature at night will be 5-10 degrees below zero, during the day 0-5 degrees below zero.
According to forecasts for January, the likelihood of precipitation in the first ten days is low. In the second ten days, the temperature will decrease. In the third ten days, in the north of the republic, nighttime temperatures could drop to 15-20 degrees below zero.