Eng koʻp keshek olgan hududlar ochiqlandi
Eng yuqori ko‘rsatkich Toshkent shahriga to‘g‘ri keldi. Soliq qo‘mitasi xabariga ko‘ra, 27-dekabr holatiga qadar noyabr oyida 164,2 million dona chek uchun jami 130,4 milliard so‘mdan ortiq keshek to‘langan.
To‘langan kesheklarning eng katta qismi — 37,6 milliard so‘m Toshkent shahri hissasiga to‘g‘ri kelgan.
Keyingi o‘rinlarni 19,3 milliard so‘m bilan Farg‘ona viloyati hamda 15,2 milliard so‘m qaytarilgan Toshkent viloyati egalladi.
Shuningdek, ro‘yxatdan o‘tkazilgan cheklar uchun Qoraqalpog‘istonda 9 milliard so‘m, Samarqand viloyatida esa 8,8 milliard so‘m keshek berilgan.

The highest indicator corresponded to the city of Tashkent. According to the Tax Committee, as of December 27, more than 130.4 billion soums in cashback had been paid for 164.2 million checks in November.
The largest portion of the paid cashback — 37.6 billion soums — corresponded to the share of Tashkent city.
The following places were taken by Fergana region with 19.3 billion soums and Tashkent region with 15.2 billion soums returned.
Furthermore, cashback for registered checks was given as 9 billion soums in Karakalpakstan and 8.8 billion soums in Samarkand region.
It was previously reported that over 300 billion soums in tax benefits had been allocated to construction companies over 9 months in the republic, and also that subsidies exceeding 153 billion soums had been provided to more than 35 thousand citizens.