SSV: bolalarda ich ketishi va qayt qilish holatlari virusli infektsiya bilan bog'liq
So'g'liqni saqlash vazirligi bolalarda kuzatilayotgan ich ketish va qayt qilish bilan kechayotgan kasalliklar yuzasidan izoh berdi.
'SSV: bolalarda ich ketishi va qayt qilish holatlari virusli infektsiya bilan bog'liq'ning rasmi
Vazirlikka ko‘ra, ayrim hollarda virusli infektsiya nafaqat yo‘tal, burun oqishi yoki isitma bilan, balki oshqozon-ichak tizimi buzilishi shaklida ham namoyon bo‘lmogda.
“Bu hastaliklar har doim ham bir xil kechmaydi, bu esa virus shtammlarining farqi bilan bog‘liq”, deyiladi bayonotda.
Mutaxassislar shamollash mavsumi bu yil biroz kech — oktyabr oxirlarida boshlanganini odatiy hol deb baholamogda.

Gastrointestinal and respiratory symptoms in children are associated with viral infection.
The Ministry of Health commented on the spread of illnesses accompanied by diarrhea and vomiting observed in children.
Image of 'Gastrointestinal and respiratory symptoms in children are associated with viral infection.'
According to the ministry, in some cases, the viral infection is manifesting not only with cough, runny nose, or fever, but also in the form of gastrointestinal disorders.
"These illnesses do not always proceed in the same way, which is related to the difference in virus strains," the statement said.
Experts assess that the fact the cold season started a bit late this year — at the end of October — is a normal occurrence.