DXX axborot xizmatining bergan xabariga ko‘ra, qurilish ishlarini loyihalashtirishga ixtisoslashgan MChJ arxitektori Muzrabot tumanida yashovchi fuqaroning ishonchiga kirgan holda, unga qarashli bo‘lgan, qurilishi tugallanmagan noturar bino loyiha hujjatlarini tegishli tashkilotlardan “muammosiz” o‘tkazib berish evaziga firibgarlik yo‘li bilan 17 mln. so‘m talab qilgan.
DXX va ichki ishlar organlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda u so‘ralgan pul mablag‘ini olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Shundan so‘ng, tezkor tadbir davom ettirilib, arxitektor 17 mln so‘mdan 1 mln so‘mini Muzrabot tuman qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi bo‘limi boshlig‘iga berishi kerakligi ma’lum bo‘lib, mazkur mansabdor ham ushbu pul mablag‘ini olgan vaqtida ushlandi.

According to the report of the DXX information service, an architect from a private construction company specializing in construction planning, abusing the trust of a citizen living in Muzrabot district, fraudulently demanded 17 million soums in exchange for "smoothly" processing the unfinished non-residential building project documents belonging to him through the relevant organizations.
During an urgent operation conducted in cooperation with the DXX and internal affairs bodies, he was caught red-handed while receiving the requested amount of money.
Subsequently, the urgent operation was continued, and it became known that the architect had to give 1 million soums out of the 17 million soums to the head of the Muzrabot district construction and housing utilities department; this official was also caught red-handed while receiving this amount of money.
A criminal case has now been initiated against them, and investigative actions are being carried out.