Respublikaning ayrim hududlarida harorat 30 daraja issiq bo'ladi.
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 3-8 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 12-14 daraja, kunduzi 26-28 daraja bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, ayrim joylarda chang to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 5-10 daraja, kunduzi 22-27 daraja bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, ayrim joylarda chang to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 10-15 daraja, kunduzi 25-30 daraja bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 10-15 daraja, kunduzi 23-28 daraja bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 10-15 daraja, kunduzi 27-32 daraja bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 10-15 daraja, kunduzi 23-28 daraja bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 5-10 daraja, kunduzi 18-23 daraja bo‘ladi.

"Uzhydromet" announced the weather forecast for today, October 13.
According to it, the weather in Tashkent city will be variable, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 3-8 m/s. The temperature at night will be 12-14 degrees, during the day 26-28 degrees.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some places, with possible dust and sandstorms in some areas. The temperature at night will be 5-10 degrees, during the day 22-27 degrees.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some places, with possible dust and sandstorms in some areas. The temperature at night will be 10-15 degrees, during the day 25-30 degrees.
In Tashkent, Sirdaryo, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s. The temperature at night will be 10-15 degrees, during the day 23-28 degrees.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s. The temperature at night will be 10-15 degrees, during the day 27-32 degrees.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 5-10 m/s. The temperature at night will be 10-15 degrees, during the day 23-28 degrees.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s. The temperature at night will be 5-10 degrees, during the day 18-23 degrees.