2025/2026-o‘quv yili uchun magistraturaga belgilangan kvota doirasida o‘qishga kirolmagan abiturientlar uchun esa qo‘shimcha qabul imkoniyati yaratilmog‘da.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining xabar berishicha, belgilangan kvota doirasida o‘qishga kira olmagan abiturientlar uchun qo‘shimcha qabul imkoniyati mavjud.
Bunda oliygohlarning quvvati, moddiy-texnik bazasi va professor-o‘qituvchilar tarkibi inobatga olinadi.
Qo‘shimcha qabul parametrlari Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi bilan kelishilgan holda tasdiqlanadi.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, qo‘shimcha qabulda ishtirok etishni istagan talabgorlar zarur ma’lumotlarni olish uchun oliy ta’lim muassasasi qabul komissiyasi yoki magistratura bo‘limiga murojaat qilishlari mumkin.
Eslatma: davlat OTMlari magistaturasiga qo‘shimcha qabul asosida o‘qishga qabul qilingan abiturientlarning to‘lov-kontrakt summasi bir talabaga to‘g‘ri keladigan real xarajatlardan kelib chiqib, oliygoh tomonidan mustaqil belgilanadi.

An additional admission opportunity is being created for applicants who did not get into master's programs within the established quota for the 2025/2026 academic year.
According to the Ministry of Higher Education, Science, and Innovations, there is an additional admission opportunity for applicants who could not secure a place within the set quota.
In this case, the capacity of higher education institutions, their material-technical base, and the composition of the professorial-teaching staff are taken into account.
The parameters for additional admission will be approved in agreement with the Ministry of Higher Education, Science, and Innovations.
Based on the above, applicants wishing to participate in the additional admission can contact the admissions committee of the higher education institution or the master's department to obtain the necessary information.
Note: The tuition-contract amount for applicants admitted to the master's programs of state higher education institutions through additional admission will be independently determined by the institution based on the real costs per student.