Sobiq vazir Aziz Voitovga sud hukmi o‘qildi
15 sentyabr kuni Toshkent shahri Mirobod tuman sudida sobiq qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov va yana 61 nafar shaxsga nisbatan jinoyat ishi bo‘yicha birinchi instansiya sud qarorlari e’lon qilindi. Sud Voitovni juda ko‘p miqdorda o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilishda aybdor deb topdi.
Unga nisbatan 3 yil muddatga axloq tuzatish ishlari, oylik ish haqining 30 foizini davlat daromadiga ushlab qolish va BHMning 400 baravari miqdorida jarima jazosi tayinlandi. Shuningdek, 3 yil rahbarlik va moddiy javobgarlikka doir lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum etildi.
Sud bayonotida ta’kidlanishicha, yetkazilgan zarar to‘liq qoplanganligi uchun unga ozodlikdan mahrum etish jazosi qo‘llanilmadi. Sud hujjatlariga ko‘ra, Voitov hisob raqamidagi depozit mablag‘larini davlat daromadiga o‘tkazishga rozi bo‘lgan.
Ayni ish doirasida Qishloq xo‘jaligida xizmatlar ko‘rsatish agentligining sobiq direktori Husniddin Karimov 8 yil 6 oy ozodlikdan mahrum etildi.
Qolgan 60 nafar sudlanuvchidan:
9 nafari ozodlikdan mahrum qilindi,
51 nafariga ozodlikdan mahrum qilish bilan bog‘liq bo‘lmagan jazo tayinlandi.
Eslatib o‘tamiz, Aziz Voitov 2023 yil oktyabr oyida vazirlik lavozimidan ozod etilgan, dekabr oyida unga rasman ayb e’lon qilingan edi.

The verdict was announced in the trial of former minister Aziz Voitov.
On September 15, the first instance court decisions in the criminal case against former Minister of Agriculture Aziz Voitov and 61 other individuals were announced in the Mirabad District Court of Tashkent city. The court found Voitov guilty of misappropriation or embezzlement on a particularly large scale.
He was sentenced to 3 years of corrective labor, a deduction of 30% of his monthly salary to the state income, and a fine in the amount of 400 times the BCA (Basic Calculation Amount). He was also deprived of the right to hold leadership and financially responsible positions for 3 years.
The court statement emphasized that a sentence of deprivation of liberty was not applied because the inflicted damage had been fully compensated. According to court documents, Voitov agreed to transfer the funds from his deposit account to the state income.
Within the same case, the former director of the Agency for Services in Agriculture, Husniddin Karimov, was sentenced to 8 years and 6 months of imprisonment.
Of the remaining 60 defendants:
9 were sentenced to imprisonment,
51 were sentenced to non-custodial penalties.
We recall that Aziz Voitov was relieved of his ministerial post in October 2023, and he was formally charged in December of that year.