Qozog‘iston Prezidenti Qosim-Jomart To‘qayev 29 avgust — Xalqaro yadroviy sinovlarga qarshi kurash kuni munosabati bilan ijtimoiy tarmoqlarda bayonot berdi.
Unga ko‘ra, Qozog‘iston xalqi yadro sinovlarining eng ogir oqibatlarini boshdan kechirgan va bunday fojia boshqa hech qayerda takrorlanmasligi lozim.
“Bu sana BMT tomonidan aynan Qozog‘iston tashabbusi bilan belgilangan. Biz kelajak avlodlar uchun yadroviy sinovlardan butunlay voz kechishimiz, tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlashimiz kerak”, — deydi prezident.
1949–1989 yillarda Qozog‘istondagi “Semipalatinsk” yadroviy poligonida SSSR tomonidan 450 dan ortiq yerusti va yerosti yadroviy portlashlar o‘tkazilgan. Natijada katta hudud radiatsion ifloslanishga uchragan, yuz minglab odamlar salomatligiga jiddiy zarar yetgan.
1991 yil 29 avgustda poligon rasman yopilgan. Qozog‘iston esa yadroviy quroldan ixtiyoriy ravishda voz kechgan ilk davlatlardan biri bo‘ldi.
So‘nggi yillarda sinovlardan zarar ko‘rgan aholini qo‘shimcha ijtimoiy himoya qilish masalasi ko‘p bora ko‘tarilgan. Xususan, 2023 yilda deputatlar bu toifadagi fuqarolarga muddatidan oldin nafaqaga chiqish imkoniyatini berishni taklif qilgan.
Taklifga ko‘ra, erkaklar 25 yillik staj bilan 55 yoshda, ayollar esa 20 yillik staj bilan 50 yoshda nafaqaga chiqishi mumkin.

Toqayev: The people of Kazakhstan were victims of nuclear tests.
The President of Kazakhstan recalled the consequences of the "Semipalatinsk" tragedy on the International Day Against Nuclear Tests.
Image of 'Toqayev: The people of Kazakhstan were victims of nuclear tests.'
Kazakhstan's President Kassym-Jomart Tokayev made a statement on social networks on August 29, the International Day Against Nuclear Tests.
According to him, the people of Kazakhstan have experienced the most severe consequences of nuclear tests, and such a tragedy must not be repeated anywhere else.
"This date was designated by the UN precisely on Kazakhstan's initiative. We must completely renounce nuclear tests for future generations and strengthen peace and security," the president says.
From 1949 to 1989, the USSR conducted over 450 above-ground and underground nuclear explosions at the "Semipalatinsk" nuclear test site in Kazakhstan. As a result, a vast area was contaminated with radiation, causing serious harm to the health of hundreds of thousands of people.
The test site was officially closed on August 29, 1991. Kazakhstan became one of the first countries to voluntarily renounce nuclear weapons.
In recent years, the issue of providing additional social protection to the population affected by the tests has been raised frequently. In particular, in 2023, deputies proposed granting citizens in this category the possibility of early retirement.
According to the proposal, men with 25 years of service could retire at age 55, and women with 20 years of service could retire at age 50.