Germaniya TIV rahbari: “Zo‘ravonlik bilan chegaralar o‘zgarmasligi kerak”
Germaniya tashqi ishlar vaziri Yoxann Vadeful Rossiyaning Ukrainaga nisbatan tajovuzkor harakatlariga yechim sifatida hududiy murosalarni rad etdi. U ijtimoiy tarmoqdagi bayonotida: “Zo‘ravonlik bilan chegaralar o‘zgartirilmasligi kerak”, — deya fikr bildirdi.
Yoxann Vadeful ta’kidlashicha, Germaniya Kiyevni qo‘llab-quvvatlashda davom etadi va AQSh prezidenti Donald Trampning urushni to‘xtatish bo‘yicha tashabbusini qo‘llab-quvvatlaydi. “Natija adolatli va mustahkam tinchlik bo‘lishi lozim”, — deydi u.
Shuningdek, Britaniya bosh vaziri Kir Starmer va Kanada bosh vaziri Mark Karni ham Ukraina roziligi bo‘lmasdan tinchlik bitimini tuzish mumkin emasligini bildirdi. Londonning bayonotida Ukraina kelajagi faqat erkinlik, suverenitet va o‘z taqdirini o‘zi belgilash asosida qurilishi kerakligi qayd etilgan.

Germany's Foreign Minister Annalena Baerbock rejected territorial concessions as a solution to Russia's aggressive actions toward Ukraine. In her statement on social media, she stated: "Borders should not be changed through violence."
Annalena Baerbock emphasized that Germany continues to support Kyiv and backs U.S. President Donald Trump's initiative to stop the war. "The outcome must be a just and lasting peace," she said.
Similarly, British Prime Minister Keir Starmer and Canadian Prime Minister Mark Carney also stated that a peace agreement cannot be reached without Ukraine's consent. London's statement noted that Ukraine's future must be built on the principles of freedom, sovereignty, and self-determination.