Eron hamda Isroil o‘rtasidagi qurolli mojaroning tugashidan so‘ng, Tel-Aviv Suriya va Saudiya Arabistoni bilan munosabatlarni normallashtirishi mumkin. Bu haqda The Washington Post gazetasi yozmoqda.
“Prezident Donald Tramp va Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu uchun G‘azo sektoridagi ikki oylik o‘t ochishni to‘xtatish ularning umumiy maqsadi — Isroil va Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi munosabatlarni normallashtirish yo‘lidagi muhim qadamdir”, — deyiladi xabarda.
Xabara ko‘ra, Tramp yanada keng ko‘lamli strategiyani — yangi Yaqin Sharqni yaratishni rejalashtirmoqda. Bu yerda uning birinchi muddatida imzolangan Ibrohim kelishuvlariga (Abraham Accords) yangi davlatlar qo‘shilishi mumkin. Ushbu shartnomalar Isroil va arab davlatlari o‘rtasidagi munosabatlarni normallashtiradi va Tramp ularning geografiyasi va ta’sirini kengaytirishga umid qilmoqda.
Arab va musulmon dunyosida katta nufuzga ega bo‘lgan Saudiya Arabistoni allaqachon Isroil bilan munosabatlarni normallashtirishga qiziqish bildirgan. Biroq rasmiylar Isroil—Falastin mojarosini hal qilish bo‘yicha qat’iy qadamlarni, birinchi navbatda, G‘azodagi janglar to‘xtatilishini talab qilmoqda.
“Tramp uchun eng muhimi — G‘azodagi urushni to‘xtatish. Bu butun mintaqada tinchlik o‘rnatishning kalitidir”, — deydi ekspert Gilboa.
Isroil 2020 yilda Bahrayn, BAA va Marokash bilan diplomatik munosabatlar o‘rnatgan. 2021 yilda Sudan yahudiy davlati bilan rasman aloqa o‘rnatgan mamlakatlar qatoriga qo‘shildi. Shu paytgacha arab davlatlaridan Isroil bilan diplomatik munosabatlarni faqat Misr (1979 yildan) va Iordaniya (1994 yildan) olib borgandi.
Ma’lumot uchun, Suriya Isroil bilan munosabatlarni normallashtirish bo‘yicha olib borilayotgan muzokaralar davomida endi Isroil tomonidan anneksiya qilingan Jo‘lon tepaliklarini qaytarib berishni talab qilmayotgani xabar qilingandi.
AQSH prezidenti Donald Tramp 3 iyul kuni Saudiya Arabistoni mudofaa vaziri shahzoda Xolid bin Salmon bilan uchrashgan edi.

Does Israel want to establish good relations with Syria and Saudi Arabia?
The leader of the United States and the Prime Minister of Israel supported the decision to cease fire for two months in the Gaza Strip, which could pave the way for peace.
Image of 'Does Israel want to establish good relations with Syria and Saudi Arabia?'
After the end of the armed conflict between Iran and Israel, Tel Aviv may normalize relations with Syria and Saudi Arabia. The Washington Post is reporting this.
“Stopping the two-month-long shooting in the Gaza Strip is an important step towards the common goal of President Donald Trump and Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu — normalizing relations between Israel and Saudi Arabia,” the report says.
According to the report, Trump is planning a broader strategy — to create a new Middle East. Here, new states may join the Abraham Accords signed during his first term. These agreements normalize relations between Israel and Arab states, and Trump hopes to expand their geography and influence.
Saudi Arabia, which has significant influence in the Arab and Muslim world, has already expressed interest in normalizing relations with Israel. However, officials demand firm steps towards resolving the Israeli-Palestinian conflict, primarily the cessation of fighting in Gaza.
“For Trump, the most important thing is to stop the war in Gaza. This is the key to establishing peace throughout the region,” says expert Gilboa.
In 2020, Israel established diplomatic relations with Bahrain, UAE, and Morocco. In 2021, Sudan joined the list of countries that officially established relations with the Jewish state. Until then, the only Arab states that had diplomatic relations with Israel were Egypt (since 1979) and Jordan (since 1994).
For your information, during the negotiations on normalizing relations with Israel, Syria has reportedly stopped demanding the return of the Golan Heights, which were annexed by Israel.