AQSH prezidenti Donald Tramp 1 iyul kuni Isroil G‘azoda o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuvning zarur shartlariga rozi bo‘lganini ma’lum qildi. Bu haqda CNN xabar berdi.
Trampning aytishicha, kelishuvga ko‘ra, Isroil 60 kun muddatga harbiy harakatlarni to‘xtatishga tayyor. Bu vaqt mobaynida AQSH, Qatar va Misr vositachiligida barcha tomonlar bilan urushni tugatish bo‘yicha muzokaralar davom ettiriladi.
“Mening vakillarim bugun G‘azoda isroilliklar bilan uzoq va samarali uchrashuv o‘tkazdi. Isroil 60 kunlik o‘t ochishni to‘xtatishning zarur shartlariga rozi bo‘ldi. Umid qilamanki, HAMAS bu taklifni qabul qiladi. Aks holda, holat faqat yomonlashadi”, — degan Tramp o‘zining Truth Social sahifasida.
Uning ta’kidlashicha, HAMAS roziligi Qatar va Misr yordamida olinishi kutilmoqda. Mazkur tashabbus Trampning maxsus vakili Stiv Uitkoff boshchiligidagi bir necha oylik maxfiy muzokaralar natijasida ishlab chiqilgan.
Kelishuv loyihasida HAMAS manfaatlari ham hisobga olingan. Xususan, u Isroil tomonidan garovga olingan fuqarolarni Falastinlik mahbuslarga almashish sharti bilan ozod etishni nazarda tutadi.
HAMASning javobi noma’lum
Hozircha HAMAS ushbu taklifni qabul qilgan-qilmagani noma’lumligicha qolmoqda. Biroq AQSH va Isroil tomonlari guruh oxir-oqibat rozi bo‘lishiga ishonch bildirmoqda.
Ma’lumot uchun, Tramp 30 iyun kuni Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu bilan uchrashuv o‘tkazishi kerak edi. Unda G‘azodagi harbiy harakatlarni to‘xtatish yoki hujumlarni kuchaytirish masalalari muhokama qilingan.
1 iyul kuni esa Isroil rasmiylari urushda barcha maqsadlariga to‘liq erishilmaganini, HAMAS kuchlari esa yashirinishga o‘tganini bildirgan. Bu holat harbiy operatsiyalarni davom ettirishni qiyinlashtirayotgani aytilmoqda.
Agar ushbu xabarning qisqa video ssenariysi yoki sotsial tarmoqlar uchun post variantlari ham kerak bo‘lsa, bemalol ayting — tayyorlab beraman.

Trump: "Israel agreed to the conditions of a 60-day ceasefire in Gaza."
During this time, negotiations to end the war will continue with all parties through the mediation of the United States, Qatar, and Egypt, paying attention to the accuracy of the translation and punctuation marks.
Image of 'Trump: "Israel agreed to the conditions of a 60-day ceasefire in Gaza."'
US President Donald Trump announced on July 1 that Israel agreed to the necessary conditions for a ceasefire in Gaza. CNN reported on this.
According to Trump, the agreement envisages Israel being ready to halt military operations for a period of 60 days. During this time, the US, Qatar, and Egypt will mediate negotiations with all parties to end the conflict.
“My representatives had a long and productive meeting with the Israelis in Gaza today. Israel has agreed to the necessary conditions for a 60-day ceasefire. I hope HAMAS accepts this offer. Otherwise, the situation will only worsen,” — Trump stated on his Truth Social page.
He emphasized that HAMAS's agreement is expected to be facilitated by Qatar and Egypt. This initiative was developed as a result of several months of secret negotiations led by Trump’s special envoy Steve Witkoff.
The draft agreement also takes into account the interests of HAMAS. Specifically, it includes the release of citizens held by Israel in exchange for Palestinian prisoners.
HAMAS's response is unknown
For now, it remains unclear whether HAMAS has accepted this offer. However, both the US and Israel express confidence that the group will eventually agree.
For your information, Trump was supposed to meet with Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu on June 30. They were going to discuss either halting military actions in Gaza or intensifying attacks.
On July 1, Israeli officials reported that they had not achieved all their objectives in the war, and HAMAS forces had gone into hiding. This situation is said to complicate the continuation of military operations.
If you also need a short video script of this news or versions of posts for social networks, just let me know — I can prepare it.