Qozog‘istonda samolyot halokatga uchradi
Qozog‘istonning Ostona shahri yaqinida yengil motorli TL-2000 samolyoti halokatga uchradi, deb xabar beradi "Kazinform".
Qayd etilishicha, 22 iyun kuni soat 11:30 larda Jolaman aerodromi hududida o‘quv-mashg‘ulot parvozini amalga oshirish vaqtida yengil motorli samolyot ishtirokida aviatsiya hodisasi sodir bo‘lgan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, havo kemasi bortida ikki nafar ekipaj a’zosi bo‘lgan va ularning ikkisi ham halok bo‘lgan.
Tergov qilish qoidalariga muvofiq, mazkur hodisa yuzasidan maxsus komissiya tuzilgan.
Qozog‘iston Respublikasi Transport vazirligining transportdagi hodisalar va avariyalarni tergov qilish departamenti xodimlari halokat joyiga jalb etilgan.

A plane crashed in Kazakhstan.
A TL-2000 plane crashed in the aerodrome area near Astana. As a result of the incident, two crew members were killed.
A light-engine TL-2000 aircraft crashed near the city of Astana, Kazakhstan, reports "Kazinform".
It is reported that on June 22 at around 11:30, during a training flight in the area of the Jolaman aerodrome, an aviation incident involving a light-engine aircraft occurred. According to preliminary information, there were two crew members on board the aircraft, and both were killed.
In accordance with the investigation rules, a special commission has been formed to investigate this incident.
Employees of the Department for the Investigation of Incidents and Accidents in Transport of the Ministry of Transport of the Republic of Kazakhstan have been involved at the crash site.
It is noted that the aircraft belonged to a private individual. A criminal case has been initiated regarding the situation.