Xonanda Farrux Hamroyev jarimaga tortildi
Xonanda Farrux Hamroyev shoirning she’ridan ruxsatsiz foydalangani uchun jarimaga tortildi. Bu haqda Adliya vazirligi axborot xizmati ma’lum qildi.
Ma’lum bo‘lishicha, xonanda farg‘onalik shoir Ismoiljon Babayevga tegishli “Ona yuring, hajga boramiz” nomli she’ridan muallifning ruxsatisiz foydalangan.
Holat yuzasidan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 177¹-moddasi bilan bayonnoma rasmiylashtirilib, Toshkent shahar jinoyat ishlari bo‘yicha Yakkasaroy tuman sudiga yuborilgan.
Sudda xonanda qonunni buzgani aniqlanib, unga ayblangan moddasi bo‘yicha jarima jazosi tayinlangan.
Ma’lumot uchun, O‘zbekiston qonunchiligiga ko‘ra, muallif huquqbuzardan bazaviy hisoblashning 20 baravaridan 1000 baravarigacha tovon puli talab qilishga haqli hisoblanadi.
'Chak Norris vafot etdi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 15:55
Chak Norris vafot etdi
Aktyor, jang san'ati ustasi va butun bir jang kinosi davri ramzi bo'lgan Chak Norris hayotdan ko'z yumdi.

The student Farrukh Hamroev was fined.
Singer Farrukh Hamroev was fined for using the poet's work without permission. The Ministry of Justice's press service reported this.
It was revealed that the singer had used the poem "Come mother, let's go to the Hajj" by the Fergana poet Ismoiljon Babaev without the author's permission.
The case was documented under article 177¹ of the Administrative Responsibility Code, and sent to the Yakkasaroy District Court of Tashkent city for criminal matters.
In court, the singer was found to have violated the law, and a fine was imposed according to the charged article.
For your information, according to Uzbekistan's legislation, the author is entitled to demand compensation ranging from 20 to 1000 times the base calculation unit from the violator.