Isroilning Eron hududiga uyushtirgan harbiy zarbalari xalqaro miqyosda tanqidlar va xavotir uyg‘otayotgan bir paytda, Germaniyaning muxolifdagi yetakchi siyosatchisi Fridrix Mers bu hujumlarni oqlab chiqdi. U Isroilni “hammamiz uchun zarur, ammo iflos bo‘lgan ishni bajarayotgan” davlat deb atadi.
“Men faqat shuni aytishim mumkin: Isroil armiyasi va hukumati bu ishni amalga oshirishga jur’at topgani uchun ularga chuqur hurmatim bor. Aks holda, biz hali uzoq yillar Eron rejimining terrorini tomosha qilib o‘tirgan bo‘lardik. Yana yomoni, bu terror yadro quroli bilan ham birga kelgan bo‘lishi mumkin edi”, – deydi Mers Germaniyaning ZDF telekanaliga bergan intervyusida, Italiyada bo‘lib o‘tayotgan “Katta Yettilik” (G7) sammiti doirasida.
“XAMAS” ortida kim turgani ayonmi?
Fridrix Mersga ko‘ra, Eron butun dunyoga o‘lim va halokat tarqatmoqda. U Tehronni “Xizbulloh” va “XAMAS” orqali sodir bo‘layotgan hujumlar, suiqasdlar va qotilliklarning bosh homiysi sifatida ko‘rsatdi. “7-oktabr kuni Isroilga uyushtirilgan XAMAS hujumi hech qachon Tehron rejimisiz sodir bo‘lmagan bo‘lardi”, – deya qo‘shimcha qildi u.
Urush davom etmoqda: qurbonlar soni oshmoqda
Isroil mudofaa kuchlari 13 iyun kuni Eronga qarshi harbiy amaliyotni boshlaganini e’lon qildi. Maqsad – Eronning yadroviy salohiyatini yo‘q qilish. Bunga javoban Eron Isroil shaharlariga raketalar va dronlar orqali zarba berdi. Isroilda kamida 24 kishi halok bo‘lgan, yuzlab odamlar jarohatlangan.
Ammo bu ziddiyatning eng og‘ir talafotlari Eron ichkarisida yuz bermoqda. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Tehronda – aholisi 15 milliondan ortiq bo‘lgan shaharda – bombadan saqlanish inshootlari yo‘q. 13 iyundan beri nishonga olingan obyektlarning aksariyati shahar ichida joylashgan.
Eron Sog‘liqni saqlash vazirligi vakili Hosseyn Kermanpurga ko‘ra, 15 iyun oqshomiga kelib, Isroil zarbalari oqibatida 224 kishi halok bo‘lgan, 1200 dan ortiq fuqaro yaralangan. Uning ta’kidlashicha, jabrlanganlarning 90 foizi – tinch aholi vakillari.
Shu bilan birga, tomonlar bildirilayotgan barcha da’volarni mustaqil manbalar orqali tasdiqlash hozircha imkonsiz.

"Israel is doing a 'dirty job' for all of us," - German politician.
At a time when Israel's military strikes on Iranian territory are stirring international criticism and concern, Friedrich Merz, a leading opposition politician in Germany, has defended the attacks. He referred to Israel as a state that is doing a "dirty job necessary for all of us".
“All I can say is: I have deep respect for the courage shown by the Israeli army and government in carrying out this action. Otherwise, we would have been watching the terror of the Iranian regime for many more years. Worse still, this terror could have been accompanied by nuclear weapons,” – Merz said in an interview with Germany's ZDF television channel, during the G7 summit in Italy.
Is it clear who stands behind “HAMAS”?
According to Friedrich Merz, Iran is spreading death and destruction around the world. He described Tehran as the main sponsor behind the attacks, assassinations, and murders committed by “Hezbollah” and “HAMAS”. “The HAMAS attack on Israel on October 7 would never have occurred without the Tehran regime,” he added.
The war continues: the number of victims is rising
The Israeli Defense Forces announced on June 13 that they had launched a military operation against Iran with the goal of destroying Iran's nuclear capability. In response, Iran struck Israeli cities with rockets and drones. At least 24 people have been killed in Israel, with hundreds injured.
However, the heaviest casualties of this conflict are occurring inside Iran. According to official reports, in Tehran – a city with a population of over 15 million – there are no bomb shelters. The majority of the targets since June 13 have been within the city.
According to Hossein Kermanpour, a representative of the Iranian Ministry of Health, by the evening of June 15, 224 people had been killed and over 1200 injured as a result of Israeli strikes. He noted that 90 percent of the casualties were civilians.
At the same time, it is currently impossible to independently verify all the claims being made by both sides.