O‘zbekistonning oltin-valyuta zaxiralari hajmi 2025 yil may oyi yakuniga ko‘ra 49,66 mlrd dollarni tashkil etdi. Bu haqda Markaziy bank ma’lumotlarida keltirilgan.
Bu Markaziy bankning 2013 yildan buyon kuzatuvlari tarixidagi rekord ko‘rsatkichdir.
Aprel oyi bilan taqqoslaganda zaxiralar 410,2 mln dollarga yoki 0,83 foizga oshdi. Zaxiralar oshishi ketma-ket beshinchi oy davom etmoqda. Yil boshidan buyon o‘zish 8,48 milliard dollarni tashkil etdi (20,6 foizga oshdi).
Zaxiralardagi oltin miqdori fizik hajmi bir oz kamayib, 11,4 troya unsiya (353,85 tonna)ni tashkil etdi. Shunga qaramay, qimmatbaho metall narxi ko‘tarilishi sabab uning narxi 2,2 million dollarga oshib, 37,65 milliard dollarni tashkil etdi.

Uzbekistan's gold and foreign currency reserves amounted to 49.66 billion dollars as of the end of May 2025. This is reported by the Central Bank datahere.
This is a record high in the observations of the Central Bank since 2013to date.
Compared to April, reserves increased by 410.2 million dollars or by 0.83 percent. The increase in reserves has been ongoing for the fifth consecutive month. Since the beginning of the year, the increase amounted to 8.48 billion dollars (an increase of 20.6 percent).
The quantity of gold in reserves slightly decreased in physical volume, totaling 11.4 troy ounces (353.85 tons). However, due to the rise in the price of precious metals, its value increased by 2.2 million dollars, amounting to 37.65 billion dollars.