Turkiya Respublikasining O‘zbekistondagi maktabiga bino qurish uchun yer ajratib berildi. Bu haqdagi qaror Toshkent shahar hokimi Shavkat Umurzoqov tomonidan joriy yilning 5 iyun kuni imzolangan.
Qarorda qayd etilishicha, Turkiya Respublikasi elchixonasi qoshida maktab binosi qurilishi uchun Toshkent shahri, Shayxontohur tumani, Kohota MFY hududida joylashgan aholi punktlari yerlaridan maydoni 0,31 gektarli yer uchastkasi (chegara rejasiga muvofiq) O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga doimiy foydalanishga ajratib beriladi.
Hujjatda urg‘ulanishicha, agar Yer kodeksining 36-moddasida ko‘rsatib o‘tilgan holatlar yuzaga kelganda, ushbu qaror belgilangan tartibda bekor qilinishi ham mumkin.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilning 6 fevral kuni Turkiyaning o‘sha vaqtdagi O‘zbekistondagi elchisi Olgan Bekar Toshkent shahar hokimi Shavkat Umurzoqov bilan uchrashgandi. Elchi qabul uchun Umurzoqovga minnatdorlik bildirib, O‘zbekistondagi diplomatik missiyasi yakuniga yetayotganini ma’lum qilgan hamda avval muhokama qilingan masalalar – Turk maktabini kengaytirish, Turkiyaning birinchi prezidenti Mustafo Kamol Otaturk nomini Toshkent ko‘chalaridan biriga berish hamda Toshkent shahrida Turk bog‘ini tashkil etish bo‘yicha o‘z mulohazalarini bildirgan.
Ma’lumot uchun, O‘zbekistonda turk maktabi 1993 yilda tashkil etilgan. 1998 yilda esa akademik litsey o‘z faoliyatini boshlagan. Unda faqat Turkiya fuqaroligiga ega oilalarning farzandlari Turkiya milliy ta’lim vazirligi tomonidan belgilab berilgan dastur asosida o‘qitiladi.

A plot of land was allocated for the construction of a school belonging to the Republic of Turkey in Uzbekistan. This decision was signed by Shavkat Umurzakov, the mayor of Tashkent city, on June 5th of this year.
According to the decision, a 0.31-hectare plot of land (in accordance with the boundary plan) is to be permanently allocated to the Ministry of Preschool and School Education of the Republic of Uzbekistan for the construction of a school building next to the Embassy of the Republic of Turkey, located in the residential areas of Kohota MFI, Shaykhontohur district, Tashkent city.
As emphasized in the document, this decision can also be revoked according to the prescribed procedure if the situations mentioned in Article 36 of the Land Code arise.
We remind you, on February 6th of this year, Olga Bekar, the then Ambassador of Turkey to Uzbekistan, met with Shavkat Umurzakov, the mayor of Tashkent. The Ambassador expressed his gratitude for the meeting and informed that his diplomatic mission in Uzbekistan was coming to an end, and shared his considerations on subjects previously discussed - the expansion of the Turkish school, naming one of Tashkent's streets after Mustafa Kemal Ataturk, the first president of Turkey, and the establishment of a Turkish park in Tashkent city.
For your information, the Turkish school in Uzbekistan was established in 1993. In 1998, an academic lyceum began its operations. There, only the children of families with Turkish citizenship are taught based on the curriculum provided by the Turkish Ministry of National Education.