Qayd etilishicha, 21 yoshli Sulton Odil (“Shabab Al-Ahli”) va 28 yoshli Xolid Ibrohim (“Sharja”) terma jamoaning mashg‘ulot yig‘ini vaqtida nomaqbul xatti-harakat sodir etgani uchun jazoga tortilgan. Ular, shuningdek, milliy musobaqalardan besh o‘yinga diskvalifikatsiya qilingan.
“BAA futbol assotsiatsiyasi intizom qo‘mitasi “Sharja” jamoasi futbolchisi Xolid Ibrohimni va “Shabab Al-Ahli” jamoasi futbolchisi Sulton Odilni mahalliy musobaqalardan besh o‘yinga chetlatish hamda har biriga 500 ming dirham miqdorida jarima solish qarorini qabul qildi”, deyiladi bayonotda.
Futbolchilarning aniq qanday qoidalarni buzgani oshkor etilmagan.
Ma’lumot uchun, BAA terma jamoasi 2026-yilgi Jahon chempionati saralashining uchinchi bosqichida o‘z guruhida dastlabki ikki o‘rindan joy ololmadi va endi to‘rtinchi bosqichda qatnashadi. Ular joriy yilning 5 iyun kuni Abu-Dabida O‘zbekiston MTJga qarshi durang natijani qayt etdi va shu tariqa ushbu guruhdan Jahon chempionatiga to‘g‘ridan to‘g‘ri yo‘llanmani O‘zbekiston va Eron terma jamoalari qo‘lga kiritdi.
BAA terma jamoasi navbatdagi uchrashuvini ertaga, 10 iyun kuni Bishkekda Qirg‘izistonga qarshi o‘tkazadi.

After the game with Uzbekistan, 2 players from the UAE were expelled from the team.
The United Arab Emirates Football Association has expelled two footballers from the national team and fined each of them 500,000 dirhams (approximately 136,000 US dollars). The announcement was made yesterday, June 8, by the UAE Football Association officially in a statement.
As stated, 21-year-old Sultan Adil ("Shabab Al-Ahli") and 28-year-old Khaled Ibrahim ("Sharjah") were punished for unacceptable behavior during the national team's training camp. They have also been disqualified from national competitions for five games.
“The Discipline Committee of the UAE Football Association has decided to disqualify Sharjah team player Khaled Ibrahim and Shabab Al-Ahli team player Sultan Adil from local competitions for five games and fined each of them 500,000 dirhams,” the statement said.
It has not been disclosed which specific rules the players violated.
For information, the UAE national team did not secure one of the top two spots in its group in the third stage of the qualifications for the 2026 World Cup, and now it will participate in the fourth stage. They drew with the Uzbekistan national team in Abu Dhabi on June 5th of this year, thereby allowing the national teams of Uzbekistan and Iran to secure direct qualification to the World Cup from this group.