AQSH Prezidenti Donald Tramp mamlakat xavfsizligini ta’minlash maqsadida 12 ta davlat fuqarolariga to‘liq, 7 ta davlat fuqarolariga esa cheklangan tartibda AQSH hududiga kirishni taqiqlovchi yangi qarorni imzoladi. Bu haqda “DW” nashri yozmoqda.
To‘liq kirish taqig‘i quyidagi davlatlar fuqarolariga nisbatan joriy etildi:
Afg‘oniston, Myanma, Chad, Kongo Respublikasi, Ekvatorial Gvineya, Eritreya, Gaiti, Eron, Liviya, Somali, Sudan va Yaman.
Qisman taqiq quyidagi davlatlarga nisbatan qo‘llaniladi:
Burundi, Kuba, Laos, Serra-Leone, Togo, Turkmaniston va Venesuela.
Ushbu mamlakat fuqarolariga endilikda AQSHga mehmon yoki talaba vizalari asosida kirish taqiqlanadi. Biroq ish vizalari yoki AQSH fuqarosi bo‘lgan qarindoshlarini birlashtirish maqsadidagi vizalar amalda qoladi.
Mazkur choralar Trampning prezidentlik davrida avval ham joriy etilgan edi. Biroq bu safar taqiqlanganlar ro‘yxatiga Suriya va Shimoliy Koreya kiritilmadi.
Prezident Trampning ta’kidlashicha, ushbu qaror Kolorado shtatining Boulder shahrida ro‘y bergan so‘nggi hujumdan so‘ng qabul qilindi. Aniqlanishicha, AQSHda noqonuniy yashayotgan va oilali bo‘lgan 45 yoshli Misr fuqarosi yahudiy faollar to‘plangan joyda “Falastinga ozodlik!” degan chaqiriq bilan yonuvchi modda uloqtirgan.
“XXI asrda biz vizasi muddati o‘tgan yoki xavfli mintaqalardan kelgan xorijliklar tomonidan amalga oshirilgan terror hujumlariga guvoh bo‘ldik. Men Yevropada yuz bergan voqealarning Amerikada takrorlanishiga yo‘l qo‘ymayman,” — deydi AQSH Prezidenti.

US President Donald Trump has signed a new order prohibiting entry into US territory to citizens of 12 countries fully, and of 7 countries in a limited manner, with the aim of ensuring national security. This was reported by the “DW” publication.
A full entry ban has been imposed on citizens of the following countries:
Afghanistan, Myanmar, Chad, Republic of Congo, Equatorial Guinea, Eritrea, Haiti, Iran, Libya, Somalia, Sudan, and Yemen.
A partial ban applies to the following countries:
Burundi, Cuba, Laos, Sierra Leone, Togo, Turkmenistan, and Venezuela.
Citizens of these countries are now prohibited from entering the US on tourist or student visas. However, work visas or visas for the purpose of reuniting with relatives who are US citizens will remain in effect.
These measures had been implemented during Trump's presidency before. However, this time the list of banned did not include Syria and North Korea.
According to President Trump, this decision was made following a recent attack in the city of Boulder, state of Colorado. It was discovered that a 45-year-old Egyptian citizen, who is living illegally in the US and is married, threw an incendiary device at a gathering of Jewish activists shouting “Freedom for Palestine!”.
“In the XXI century, we witnessed terrorist attacks carried out by foreigners who overstayed their visas or came from dangerous regions. I will not allow what happened in Europe to be repeated in America,” — says the US President.