Navoiyda bank xodimi pora olayotganda qo‘lga tushdi. Bu haqda DXX axborot xizmati “Darakchi.uz”ga ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, Navoiy viloyatining Xatirchi tumanidagi tijorat banklaridan birining mutaxassisi hozirda o‘z otasi boshqarib kelayotgan bog‘dorchilik va uzumchilikka ixtisoslashgan fermer xo‘jalikka tuman hokimining 2021 yildagi qarori bilan ijaraga berilgan 22,6 gektar yer maydonining 18,7 gektar qismini 200 mln. so‘m evaziga xaridor nomiga rasmiylashtirib berishni va’da qilgan.
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda bank mutaxassisi 190 mln. so‘m olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.

In Navoi, a bank employee was caught taking a bribe. This was reported to "Darakchi.uz" by the press service of the State Security Service.
It is noted that a specialist of one of the commercial banks in the Khatyrchi district of the Navoi region promised to register 18.7 hectares of the 22.6 hectares of land leased by the decision of the district khokim in 2021 in the name of the buyer for 200 million soums to the farm specializing in horticulture and viticulture, which is currently managed by his father.
During an operational event conducted by the State Security Service in cooperation with the Department for Combating Economic Crimes, a bank specialist was caught red-handed while receiving 190 million soums.
"Currently, a criminal case has been initiated against this person under Article 25,168, Part 4, Clause "a" of the Criminal Code, and an investigation is underway," the report said.