Shulardan biri go‘dakning tug‘ilganidan boshlab to‘g‘ri ovqatlanishidir. Bu borada Sog‘liqni saqlash vazirligi Matbuot xizmati e’lon qilgan ma’lumot orqali foyli maslahatlarni bilib olish mumkin.
— Kichkintoylarni oziqlantirishning eng foydali va xavfsiz usuli, shubhasiz, ona suti hisoblanadi, — deydi Respublika perinatal markazi direktori Nilufar O‘rinboyeva. — Bu ne’mat ular uchun eng yaxshi ozuqa bo‘lib, dastlabki olti oyda murg‘ak organizmni barcha kerakli moddalar bilan ta’minlaydi.
Ko‘krak suti aynan jajji bolakayning ehtiyojlariga mos keladi va go‘dakning sog‘lom rivojlanishi uchun zarur bo‘lgan moddalardan tarkib topgan.
Xususan, ushbu ozuqa tarkibida chaqaloqning immun tizimini mustahkamlaydigan antitelalar va boshqa qimmatli moddalar mavjud. Ular organizmni infeksiyalar va kasalliklarga qarshi samarali himoya qiladi.
Qolaversa, ona suti kichkintoyning tana haroratini tabiiy ravishda me’yorlashtirib, allergiya, diabet, astma va semizlik kabi xastaliklar xavfidan himoyalaydi.
Bolani ko‘krak bilan emizish ona sog‘lig‘i uchun ham foydali: kamqonlikning oldi oladi, ko‘krak bezi, hatto, bachadon bo‘yi saratoni kasalliklarining paydo bo‘lish xavfini keskin kamaytirishi ilmiy jihatdan isbotlangan.
Shuningdek, u ayolda oksitotsin va prolaktin gormonlarini ishlab chiqaradi. Bu esa onaning tug‘uruqdan keyingi tiklanishini tezlashtiradi.
Ko‘krak bilan muntazam emizish ona va bola o‘rtasida kuchli hamda mukammal bog‘lanishni paydo qilib, ularning ruhiy-emotsional holatiga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Go‘dakka xotirjamlik bag‘ishlab, miriqib uxlashini ta’minlaydi.
Ushbu jihatlar e’tiborga olinib, butun dunyoda Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tashabbusi bilan bolani ko‘krak suti bilan oziqlantirish doimiy targ‘ib qilinadi. Bu borada JSST tomonidan tegishli tavsiya va qo‘llanmalar ishlab chiqilib, undan tibbiyotimizda ham samarali foydalanilmoqda.
Xususan, ayni paytda yurtimizdagi tug‘ruq majmualarida bola tug‘ilgan zahotiyoq onaga berilib, ko‘krak suti bilan oziqlantirish yo‘lga qo‘yilgan. Go‘dakni ko‘krak bilan emizish 2 yoshgacha va undan ko‘proq vaqt davom ettirish tavsiya qilinadi.

Why is it important to nourish an infant with mother's milk?
One of them is the importance of proper nutrition from the birth of the baby. You can learn useful advice through the information published by the Ministry of Health Press Service here.
— The most beneficial and safest method of feeding infants is undoubtedly breast milk, — says Nilufar Urinboeva, the director of the Republican Perinatal Center. — This blessing is the best nutrition for them and provides the newborn organism with all the necessary substances during the first six months.
Breast milk exactly matches the needs of the tiny baby and is composed of substances necessary for the healthy development of the baby.
In particular, this nutrition contains antibodies and other valuable substances that strengthen the baby's immune system. They effectively protect the body against infections and diseases.
Moreover, breast milk naturally regulates the infant's body temperature, protecting against the risk of allergies, diabetes, asthma, and obesity.
Breastfeeding is also beneficial for the mother's health: it prevents anemia and significantly reduces the risk of developing breast cancer, and even cervical cancer, which has been scientifically proven.
Moreover, it triggers the production of oxytocin and prolactin hormones. This accelerates the mother's postpartum recovery.
Regular breastfeeding creates a strong and perfect bond between mother and child, positively affecting their psychological-emotional state. It provides tranquility to the baby, ensuring a peaceful sleep.
Taking these aspects into account, breastfeeding is continuously promoted worldwide by the initiative of the World Health Organization. In this regard, WHO has developed relevant recommendations and guidelines, which are also effectively used in our medicine.
In particular, at present, maternity complexes in our country immediately give the newborn to the mother for breastfeeding as soon as the child is born. Breastfeeding is recommended to be continued until the age of 2 or even longer.