O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Hindistonda sodir bo‘lgan mudhish terrorchilik hujumi yuzasidan mamlakat rahbariyatiga ta’ziya yo‘lladi. Bu haqda davlat rahbarining matbuot xizmati ma’lum qildi.
Ta’kidlanishicha, Kashmir hududida ro‘y bergan portlash oqibatida ko‘plab insonlar halok bo‘lgan, ayrimlar og‘ir tan jarohati olgan.
Davlat rahbari Hindiston Prezidenti Droupadi Murmu hamda Bosh vazir Narendra Modiga yo‘llagan murojaatida o‘z nomidan va O‘zbekiston xalqi nomidan chuqur hamdardlik bildirgan.

President expresses condolences in connection with the terrorist attack in India
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev sent condolences to the country's leadership regarding the horrific terrorist attack that occurred in India. This was reported by the press service of the head of state.
It is noted that as a result of the explosion in Kashmir, many people died, and some were seriously injured.
In his address to Indian President Droupadi Murmu and Prime Minister Narendra Modi, the head of state expressed deep condolences on his own behalf and on behalf of the people of Uzbekistan.