Ipoteka kreditlari bo‘yicha subsidiyalar to‘lashning tasdiqlangan maqsadli ko‘rsatkichlari doirasida arizalar qabul qilish 2025 yilning 3 mart kuni soat 09:00 da boshlanishi ma’lum qilindi.
Xabarga ko‘ra, prezident farmoni bilan joriy yilda ipoteka kreditlari bo‘yicha subsidiyalar to‘lashning maqsadli ko‘rsatkichlari tasdiqlangan bo‘lib, subsidiyalar soni o‘tgan yilgiga nisbatan 1,5 baravarga oshirildi hamda dastur doirasida 30 000 nafar talabgorlarga ipoteka kreditlari bo‘yicha subsidiyalar ajratish belgilanmoqda.
Shuningdek, ariza beruvchi va/yoki uning yaqin qarindoshlarining (bunda, yaqin qarindoshlar arizada ko‘rsatilgan hollarda) o‘rtacha daromad miqdori:
—Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda — mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 2,7 baravaridan (3 mln 118 ming 500 so‘m) 8 baravarigacha (9 mln 240 ming so‘m);
—Toshkent shahrida — mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 2,7 baravaridan (3 mln 118 ming 500 so‘m) 9,2 baravarigacha (10 mln 626 ming so‘mgacha) bo‘lishi zarur.

Applications for subsidies on mortgage loans within the approved target indicators are to start on March 3, 2025, at 09:00, it was announced.
According to the announcement, with a presidential decree this year, the target indicators for subsidies on mortgage loans were approved, and the number of subsidies was increased by 1.5 times compared to last year, and within the program framework, it is determined to allocate subsidies for mortgage loans to 30,000 applicants.
Moreover, the average income amount of the applicant and/or his close relatives (in cases indicated in the application) should be:
—In the Republic of Karakalpakstan and the regions — from 2.7 times (3 million 118 thousand 500 UZS) to 8 times (9 million 240 thousand UZS) the minimum wage;
—In the city of Tashkent — from 2.7 times (3 million 118 thousand 500 UZS) to 9.2 times (up to 10 million 626 thousand UZS) the minimum wage.