Irlandiya Ukrainaga tinchlikparvar kuch sifatida o‘z qo‘shinlarini yuborishga tayyor. Bu haqda Irlandiya bosh vaziri Mishel Martin 27 fevral kuni prezident Vladimir Zelenskiy bilan uchrashuv yakunida ma’lum qildi.
Siyosatchilar urushni “barqaror va mustahkam” tinch yo‘l bilan hal etishga erishish bo‘yicha ishlarni, shuningdek, boshqa bir qator masalalarni muhokama qilgan.
Ukrainaning Yevropa ittifoqiga qo‘shilish muddatlarini tezlashtirishga juda qat’iy harakat qilishimizni aniq ko‘rsatdik. U bundan juda manfaatdor, dedi Martin.
Irlandiya bosh vaziri ta’kidlashicha, bu ustuvor vazifa, chunki u Ukrainaga ma’lum xavfsizlik kafolatlarini beradi va iqtisodiy jihatdan kelajakda mamlakat uchun katta imkoniyatlar ochadi. Shuningdek, Martin Ukrainani moliyaviy qo‘llab-quvvatlash muammosiga ham izoh berdi.
Biz Irlandiyaning Ukrainaga moliyaviy yordami masalasini muhokama qildik. Men Yevropa tinchlik jamg‘armasi doirasidagi majburiyatlarimiz Vengriyaning Yevropa ittifoqi tomonidan tashkil etilgan Yevropa tinchlik fondi mablag‘larini ajratishga veto qo‘yishi tufayli barbod bo‘lganini tushuntirdim, dedi bosh vazir.
Shu bilan birga, u Ukrainaga moliyaviy yordam ko‘rsatishning muqobil usullari ko‘rib chiqilayotganini va uchrashuv davomida bir qator g‘oyalar paydo bo‘lganini ta’kidladi.
Xususan, ularda maktab o‘quvchilarini ovqatlantirish bo‘yicha keng qamrovli, ammo cheklangan dastur mavjud. Biz ushbu tashabbusni qo‘llab-quvvatlashga va’da berdik hamda bu borada Ukraina amaldorlari bilan hamkorlik qilamiz, dedi u.

Ireland is ready to send its troops to Ukraine as peacekeeping forces. This was announced by Irish Prime Minister Micheál Martin on February 27 following a meeting with President Volodymyr Zelenskyhe stated.
Politicians discussed efforts to resolve the war through “stable and robust” peaceful means, as well as a number of other issues.
We have made it clear that we are very committed to accelerating Ukraine's accession to the European Union. He is very interested in this, said Martin.
The Prime Minister of Ireland emphasized that this is a priority task, as it provides certain security guarantees to Ukraine and opens up great opportunities for the country economically in the future. Martin also commented on the issue of financial support for Ukraine.
We discussed the issue of Ireland's financial aid to Ukraine. I explained that our obligations within the scope of the European Peace Facility were ruined due to Hungary's veto on disbursing funds organized by the European Union through the European Peace Fund, the Prime Minister said.
At the same time, he highlighted that alternative ways of providing financial support to Ukraine were being considered and that a number of ideas had emerged during the meeting.
Specifically, there is an extensive but limited program on feeding schoolchildren. We promised to support this initiative and will collaborate with Ukrainian officials in this regard, he said.
Moreover, Martin emphasized that Zelensky is paying "great attention" to Europe's central role in a potential peaceful agreement, and also mentioned that the Ukrainian president highly appreciates the support from the USA.