Atrof-muhitga ta’siri yuqori bo‘lgan korxonalar Toshkent va viloyat markazlaridan ko‘chirilishi mumkin
2025 yil 1 maydan boshlab atrof-muhitga salbiy ta’sir qiluvchi yangi loyihalarni amalga oshirish taqiqlanadi.
'Atrof-muhitga ta’siri yuqori bo‘lgan korxonalar Toshkent va viloyat markazlaridan ko‘chirilishi mumkin'ning rasmi
Toshkent va Nukus shaharlari hamda viloyat markazlarida ekologik xavfli korxonalarni ishga tushirish to‘xtatiladi. Bu prezidentning davlat dasturini 2025 yilda amalga oshirish to‘g‘risidagi farmonida belgilandi.
Hujjatga ko‘ra, keng jamoatchilik, xalqaro va mahalliy ekofaollar, O‘zbekiston ekologik partiyasi va Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi taklifini inobatga olgan holda 2025 yil 1 maydan boshlab Toshkent va Nukus shaharlari hamda viloyat markazlarida quyidagi yo‘nalishlarda yangi loyihalarni amalga oshirish taqiqlanadi:
• asbest, sement ishlab chiqarish, shlam va shlaklar;
• teri-ko‘nchilik, parrandachilik fabrikalari;
• samaradorligi yuqori bo‘lgan chang-gaz tozalash inshootlari bilan jihozlanmagan har qanday turdagi ko‘mir yoqish;
• qora va rangli metallurgiya zavodlari, tarkibida zaharli aralashmalar bo‘lgan oyna, zaharli kimyoviy moddalar bilan ishlash;
• xavflilik darajasining I va II sinfiga mansub chiqindilarni qayta ishlash va yoqish korxonalari.
Respublikaning barcha hududlarida joylashgan issiqlik va elektr energiyasi ishlab chiqarish korxonalariga yoqilg‘i sifatida mazutdan foydalanishni to‘liq taqiqlash ko‘zda tutilmoqda. Avariyaviy yoqilg‘i sifatida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligini xabardor qilib, Vazirlar Mahkamasi bilan kelishgan holda foydalanish holatlari bundan mustasno.
Shuningdek, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Energetika vazirligi, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda mahalliy hokimliklar bilan birgalikda 2025 yil 1 oktyabrga qadar atrof muhitga ta’siri yuqori bo‘lgan obyektlarni va energiya sarfi yuqori bo‘lgan yo‘nalishlardagi mavjud quvvatlarni modernizatsiya qilgan holda Toshkent va Nukus shaharlari hamda viloyat markazlaridan bosqichma-bosqich ko‘chirish bo‘yicha asoslantirilgan takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritishi lozim.

Enterprises with a high impact on the environment may be relocated from Tashkent and regional centers.
From May 1, 2025, the implementation of new projects that have a negative impact on the environment will be prohibited.
Image of 'Enterprises with a high impact on the environment may be relocated from Tashkent and regional centers.'
The launching of environmentally hazardous enterprises will be halted in Tashkent and Nukus cities as well as in the regional centres. This is specified in the president's decree on implementing the state program by 2025 as indicated.
According to the document, taking into account the suggestions of the wide public, international and local eco-activists, the Ecological Party of Uzbekistan, and the Ministry of Ecology and Environmental Protection and Climate Change, the following new projects will be prohibited from May 1, 2025, in Tashkent and Nukus cities and regional centers:
• asbestos, cement production, slags, and slimes;
• leather and poultry farming factories;
• any type of coal burning un-equipped with high efficiency dust and gas cleaning facilities;
• ferrous and non-ferrous metallurgy plants, dealing with toxic mixtures in glass, working with toxic chemical substances;
• enterprises for processing and burning of wastes belonging to the I and II class of hazard.
It is planned to completely ban the use of mazut as fuel in the heat and power generating enterprises located in all regions of the republic. The use of mazut as an emergency fuel, upon informing the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change and in agreement with the Cabinet of Ministers, will be an exception.
Furthermore, the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change, in cooperation with the Ministry of Economy and Finance, the Ministry of Energy, the Ministry of Investments, Industry, and Trade, and local administrations must submit substantiated proposals to the Cabinet of Ministers by October 1, 2025, for the gradual relocation of high environmental impact facilities and existing capacities in the high energy-consuming sectors from Tashkent and Nukus cities and regional centers.