Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti osh tuzi iste’molini kamaytirish bo‘yicha yangi tavsiyalarini e’lon qildi.
'Osh tuzining muqobilidan foydalanish millionlab insonlar hayotini uzaytirishi mumkin'ning rasmi
Qayd etilishicha, tuzdan me’yordan ortiq foydalanish qon bosimi ko‘tarilishi, infarkt, insult, buyrak kasalliklariga chalinish xavfini oshiradi.
JSST tavsiyalariga ko‘ra, kunlik natriy iste’moli 2 grammdan oshmasligi kerak. Bu taxminan 5 gramm, yanada soddaroq aytganda, bir choy qoshiq osh tuzi deganidir.
Biroq hozirgi kunda odamlar kuniga 4,3 grammdan ortiq natriy iste’mol qilmoqda. Ushbu ko‘rsatkich tavsiya etilgan me’yordan qariyb ikki barobar ko‘p.
Vaholanki, bundan o‘n ikki yil avval JSSTga a’zo davlatlar bilan 2025 yilga borib, tuz iste’molini 30 foizga kamaytirish yuzasidan kelishuvga erishilgan edi. Ammo, afsuski, bu maqsad amalga oshmadi. Shu bois belgilangan muddat 2030 yilgacha uzaytirildi.
Yangi tavsiyalarga ko‘ra, an’anaviy osh tuzi o‘rniga kaliy tuzidan foydalanish maqsadga muvofiq. Bu orqali, avvalo, qon bosimi normallashib, yurak-qon tomir kasalliklari xavfi kamayadi. Asab tizimi yaxshilanadi.
Kaliy tuzi ta’mi va xususiyatlari bo‘yicha oddiy tuzdan deyarli farq qilmaydi.
To‘g‘ri, kaliy tuzi hali keng ommalashmagan, ayrim hududlarda esa sotuvda topish qiyin. Qolaversa, narxi ba’zi mamlakatlarda oddiy tuzdan biroz qimmatroq bo‘lishi mumkin. Ammo bu moddani keng iste’molga kiritish orqali muammoning samarali yechimini topsa bo‘ladi.

As noted, exceeding the recommended amount of salt intake increases the risk of hypertension, heart attack, stroke, and kidney diseases.
According to WHO recommendations, daily sodium intake should not exceed 2 grams. This is approximately 5 grams, or simply put, one teaspoon of table salt.
However, currently, people are consuming more than 4.3 grams of sodium per day. This figure is nearly twice the recommended amount.
Although, twelve years ago, an agreement was reached with WHO member states to reduce salt consumption by 30 percent by the year 2025. Unfortunately, this goal has not been achieved. Hence, the deadline has been extended to 2030.
According to new recommendations, it is advisable to use potassium salt instead of traditional table salt. This will primarily normalize blood pressure and reduce the risk of cardiovascular diseases. The nervous system improves as well.
Potassium salt in taste and properties hardly differs from ordinary salt.
True, potassium salt has not yet become widely popular, and in some areas, it is difficult to find in stores. Moreover, in some countries, it may be slightly more expensive than ordinary salt. However, by promoting its widespread use, a viable solution to the problem can be found.