Suriyaning shimolidagi Manbij shahrida mina o‘rnatilgan avtomobilning portlashi natijasida kamida 15 kishi halok bo‘ldi. Bu haqda Suriyaning rasmiy SANA agentligi "Oq kaskalar" fuqarolik mudofaa xizmatiga tayanib xabar berdi. Halok bo‘lganlardan 14 nafari ayol va 1 nafari erkak bo‘lib, yana 15 ayol yaralangan, ularning ayrimlari og‘ir ahvolda. Portlash Manbij shahri atrofidagi asosiy yo‘lda, qishloq xo‘jaligida ishlovchi ishchilarni tashuvchi mashina yaqinida sodir bo‘lgan.
Bu so‘nggi kunlarda Manbijda sodir bo‘lgan ikkinchi shunday hodisadir. Bundan avval, shanba kuni shahar markazida mina o‘rnatilgan avtomobilning portlashi natijasida to‘rt nafar tinch aholi halok bo‘lgan, yana to‘qqiz kishi, jumladan, bolalar ham yaralangan edi.
1 dekabrda Turkiya tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Suriya ozodlik armiyasi "Erkinlik tajribasi" operatsiyasini boshlagan edi. Buning maqsadi shimoliy Suriyada xavfsizlikni tiklash deb e’lon qilingan. Tez orada kurd tuzilmalari nazoratida bo‘lgan Manbij shahri yangi suriyalik hokimiyat tarafdorlari qo‘liga o‘tdi. Bunga qadar, 2016 yildan beri, Manbij AQSH tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Kurdiston ishchi partiyasi (RPK) va Xalq himoyasi bo‘linmalari (YPG) tomonidan nazorat qilinar edi. Bu hududda kurdlarning so‘nggi tayanch nuqtasi bo‘lib kelgan.

An explosion occurred in Syria.
At least 15 people were killed in a car bomb explosion in the city of Manbij in northern Syria. This was reported by Syria's official SANA agency, citing the "White Helmets" civil defense service. Out of those killed, 14 were women and 1 was a man, with another 15 women injured, some of them in critical condition. The explosion occurred on a main road outside the city of Manbij, near a vehicle transporting agricultural workers.
This is the second such incident in Manbij in recent days. Previously, on Saturday, the explosion of a car bomb planted in the city center resulted in the death of four civilians and injured nine others, including children.
On December 1, the Syrian Liberation Army, supported by Turkey, started the "Operation Freedom Spring." The aim was declared to restore security in northern Syria. Shortly after, the city of Manbij, which had been under the control of Kurdish formations, fell into the hands of new Syrian authorities' supporters. Prior to this, since 2016, Manbij had been controlled by the Kurdistan Workers' Party (PKK) and the People's Protection Units (YPG), supported by the US. This area had been the last stronghold of the Kurds.
Abdullah Saed
Image of 'He was found guilty of murder at a young age and sentenced to 30 years in prison.'
World 18.10.2025 22:12
He was found guilty of murder at a young age and sentenced to 30 years in prison.
France found a 38-year-old man guilty of killing his wife. The case is distinguished by the absence of a body, the absence of witnesses, and the fact that all the evidence against the husband is circumstantial.
Image of 'All flights in Bangladesh have been canceled.'
World 18.10.2025 20:53
All flights in Bangladesh have been canceled.
A major fire that occurred at Bunga Bangladesh Airport has been the cause. 36 firefighting units were involved in extinguishing the fire.