Farmonga muvofiq, quyidagilar tashkil etiladi:
▪️Veterinariya qo‘mitasi muassisligida Qoraqalpog‘iston, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Navoiy, Samarqand va Surxondaryo yaylov xo‘jaliklari (hududiy yaylov xo‘jaliklari);
▪️Veterinariya qo‘mitasi markaziy apparati tuzilmasida Yaylov xo‘jaligini rivojlantirish boshqarmasi;
▪️Yaylov yerlaridan samarali foydalanishni tashkil etish va ularni muhofaza qilish, qorako‘lchilik, teri va jun sanoati sohalarini yanada rivojlantirish bo‘yicha respublika komissiyasi.
Hududiy yaylov xo‘jaliklari yaylov yerlarini boshqarish va ulardan foydalanish, o‘zlariga doimiy foydalanish huquqi bilan berilgan yaylovlarni ijaraga berish sohasida o‘rmon xo‘jaliklari uchun belgilangan huquq va majburiyatlardan foydalanadi.
Yaylovlar chorvachilik va boshqa xo‘jaliklarga Respublika komissiyasining qaroriga asosan to‘g‘ridan to‘g‘ri ijaraga berilishi mumkin.

The "E-yaylov" electronic platform will be launched.
▪️Under the Veterinary Committee, pasture farms in Karakalpakstan, Bukhara, Jizzakh, Kashkadarya, Navoiy, Samarkand, and Surkhandarya (regional pasture farms);
▪️A Department for the Development of Pasture Farming within the central apparatus of the Veterinary Committee;
▪️A national commission for organizing the efficient use of pasture lands and their protection, and for further developing the karakul sheep breeding, leather, and wool industries.
The regional pasture farms will use the rights and obligations determined for forestry enterprises in the management of pasture lands and leasing pastures granted to them for permanent use.
Pastures can be leased directly to livestock and other farms based on the decision of the National Commission.
Pastures can be leased for up to 49 years.
By December 1, 2025, the "E-pasture" electronic platform aimed at the efficient use of pastures will be launched.