Qora yanvar — 1990-yil 19-yanvardan 20-yanvarga o‘tar kechasi soat 23:30 da Boku shahriga sobiq Sovet Ittifoqining qo‘shin bo‘lmalari favqulodda holat e’lon qilmasdan kirib borgan, tinch aholiga hujum qilib, yuzlab tinch aholini qatl qilgan, bu hujumda ko‘pchiligi yaralangan, bedarak yo‘qolgan. Sovet qo‘shinlarining maxsus tayinlangan qismlari va ichki qo‘shinlarning yirik kontingentining Bokuni zabt etishi zulm va misli ko‘rilmagan vahshiylik sifatida baholanadi.
Favqulotda vaziyat tatbiqi alohida e’lon qilinguniga qadar harbiy xizmatchilar 82 nafarni qatl qilgan, 20 nafarni esa og‘ir yaralagan edilar. Favqulodda vaziyat e’lon qilingach esa, 20-yanvarda va undan keyingi kunlarda Boku shahrida 21 kishi o‘ldirildi. Favqulodda vaziyat e’lon qilinmagan hududlarda – 25-yanvarda Neftchalada va 26-yanvarda Lenkoranda yana 8 kishi qatl qilingan.
Qo‘shinlarning noqonuniy kirib kelishi natijasida Bokuda va Ozarbayjon rayonlarida 146 kishi o‘ldirilgan, 744 kishi yaralangan, 841 kishi noqonuniy hibsga olingan, harbiylar tomonidan 200 uy va bino, 80 avtomashina, shu jumladan, tez yordam mashinalari, yonuvchi o‘qlar chiqargan yong‘in natijasida davlat va shaxsiy mulklar yoqib yuborildi. Halok bo‘lganlar orasida ayollar, bolalar va qariyalar, shuningdek, tez yordam xizmatchilari va militsiya xodimlari bor edi. “SSSR Konstitutsiyasi, Ozarbayjon SSR Konstitutsiyasi qo‘pol ravishda buzilib, Ozarbayjon Respublikasining suveren huquqlari toptalgan edi. Avvaldan o‘ylangan va tayyorlanilgan bu tajovuzkorlik aksiyasi Ozarbayjon xalqining demokratiya va milliy ozodlik yo‘lida kurashini bo‘g‘ish, xalqni tahqirlab, unga ma’naviy zarba berishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ygan edi”- deya xotirlanadi.
Ozarbayjonning O‘zbekistondagi elchixonasi HaydarAliyev nomidagi Ozarbayjon Madaniyat Markazi bilan birga 20-yanvar fojiasiga 35 yil to‘layotgani munosabati bilan xotira tadbiri o‘tkazildi.
Tadbirda Ozarbayjon elchixonasining va Madaniyat markazi xodimlari, O‘zbekistonning fan, madaniyat va san’at xodimlari, diaspora namoyandalari, jurnalistlar ishtirok etishdi.
Avvalo ulug‘ yo‘lboshchi Haydar Aliyevning Madaniyat markazi yodgorligi oldiga va Shahidlar bog‘iga guldastalar qo‘yildi.
Avvalambor, marosim ishtirokchilari 20-yanvar fojiasi, Qorabog‘ urushi, bosqindan ozod etilishi bilan bog‘liq kitob ko‘rgazmasi, shuningdek fotoko‘rgazma bilan yaqindan tanishdilar.
Darakchi.uz ushbu qora kun uchun munosabati bilan Ozarbayjon xalqiga chuqur hamdardligini bildiradi.

"The events of Black January or the pains of the Azerbaijani people."
Black January — from the night of January 19 to January 20, 1990, at 23:30, troops of the former Soviet Union entered Baku without declaring a state of emergency, attacked the civilian population, killing hundreds of civilians, many of whom were injured, went missing. The capture of Baku by the specially designated units of Soviet troops and the large contingent of internal troops is considered as tyranny and unprecedented brutality.
Until the imposition of the state of emergency was officially declared, the military personnel had killed 82 people and seriously wounded 20. After the declaration of the state of emergency, on January 20 and the following days, 21 people were killed in Baku. In areas where the state of emergency was not declared – on January 25 in Neftchala and on January 26 in Lankaran, another 8 people were killed.
As a result of the illegal entry of the troops, 146 people were killed in Baku and the regions of Azerbaijan, 744 people were injured, 841 people were illegally detained, 200 houses and buildings, 80 vehicles, including ambulances, were burned as a result of fires caused by incendiary bullets, damaging state and personal property. Among the dead were women, children, the elderly, as well as ambulance workers and police officers. “The Constitution of the USSR, Azerbaijan SSR Constitution was grossly violated, and the sovereign rights of the Republic of Azerbaijan were trampled. This premeditated and prepared act of aggression aimed to stifle the struggle of the Azerbaijani people for democracy and national freedom, to humiliate them, and to deliver a moral blow” - it is commemorated.
The Embassy of Azerbaijan in Uzbekistan in collaboration with the Heydar Aliyev Azerbaijani Cultural Center held a memorial event on the occasion of the 35th anniversary of the January 20 tragedy.
Embassy of Azerbaijan and Culture Center staff, representatives of science, culture, and art of Uzbekistan, members of the diaspora, journalists participated in the event.
First and foremost, bouquets were placed in front of the monument of the great leader Heydar Aliyev at the Culture Center and the Martyrs' Alley.
First of all, the participants of the ceremony became closely acquainted with the book exhibition related to the January 20 tragedy, the Karabakh War, the liberation from occupation, as well as a photo exhibition.