O‘zgidromet xabarina ko‘ra, bugun yog‘ingarchilik kutilmaydi, faqat Qoraqalpog‘iston Respublikasida ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi, ayrim joylarda qorga aylanishi mumkin. Ba’zi joylarga tuman tushishi mumkin. Shamol 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat 8-13° iliq bo‘ladi.
Poytaxtimizda yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol 3-8 m/s tezlikda esadi. Harorat 10-12° iliq bo‘ladi.
Tog‘li hududlarda yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ba’zi joylarga tuman tushishi mumkin. Shamol 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat 0-5° iliq bo‘ladi.

According to the weather forecast, no precipitation is expected today, except for possible rain in some areas of the Republic of Karakalpakstan, which might turn into snow in certain areas. Fog may descend in some areas. The wind will blow at a speed of 7-12 m/s. The temperature will be warm, between 8-13°.
Precipitation is not expected in our capital. The wind will blow at a speed of 3-8 m/s. The temperature will be warm, between 10-12°.
In mountainous areas, no precipitation is expected. Fog may descend in some areas. The wind will blow at a speed of 7-12 m/s, possibly intensifying to 13-18 m/s in some areas. The temperature will be warm, between 0-5°.