Kelajakda hamma soha ekologiya bilan hamohang bo‘ladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 21 oktyabr kuni Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universiteti – “Green University”da bo‘ldi.
'Kelajakda hamma soha ekologiya bilan hamohang bo‘ladi'ning rasmi
Ilgari bu sohada yaxlit oliy ta’lim dargohi yo‘q edi. Davlatimiz rahbarining 2023 yil 31 maydagi qarori asosida tashkil etilgan mazkur universitetda zamonaviy ekologik yo‘nalishlar  qamrab olindi.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasi doirasida mamlakatimizda BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish choralari ko‘rilmoqda. Ma’lumki, bu iqlim o‘zgarishlari, suv va energetika sofligi, sog‘lik, ta’lim, iste’mol va ishlab chiqarish kabi 17 ta farovonlik vazifalarini qamrab olgan bo‘lib, ular ko‘p jihatdan kadrlar malakasiga bog‘liq. Shu bois universitetda atrof-muhit va barqaror boshqaruv, atrof-muhit va iqtisodiyot, ekologiya va davlat boshqaruvi, barqaror rivojlanish, barqaror moliya, ekologiya huquqi, atrof-muhit sohasida ommaviy kommunikatsiyalar yo‘nalishlari ochilgan.
450 o‘ringa mo‘ljallangan o‘quv binosi ta’mirlanib, zamonaviy sharoitlar yaratilgan. Xonalar sohaga doir anjomlar, kompyuterlar va sun’iy intellekt uskunalari bilan jihozlangan. Ta’lim ingliz tilida olib boriladi. Buning uchun AQSH, Buyuk Britaniya, Meksika va Fransiyadan chet ellik o‘qituvchilar ham jalb etilgan.
Prezident universitet mutaxassislari va talabalari bilan suhbatlashdi.
– Hozir ekologiya xuddi raqamli texnologiyalarday dolzarb. Kelajakda hamma soha atrof-muhit bilan hamohang bo‘ladi. Shuning uchun bu yerda ekologik iqtisodiyot, moliya, huquq kabi yo‘nalishlar tashkil etildi. Endi dual ta’limni kengaytirib, bu yerdagi bilimlarni tezroq joylarda tatbiq qilish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mutasaddilarga ekologiya sohasida quyi bo‘g‘in kadrlarini tayyorlash bo‘yicha Qoraqalpog‘iston va har bir viloyatda texnikumlar tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Universitetda xorijiy oliy ta’lim tashkilotlari bilan akademik va kasbiy tajriba almashish yo‘lga qo‘yilgan. O‘quv dasturlari ular bilan hamkorlikda, “fan-ta’lim-ishlab chiqarish integratsiyasi” tamoyili asosida ishlab chiqilgan.
Zamonaviy laboratoriya talabalarni ilmga jalb etish, tajribasini oshirishda muhim omil bo‘lmoqda. Unda yer, suv, bioxilma-xillik va chiqindi namunalari har xil muhitda tekshirilib, ilmiy xulosalar beriladi.
Davlatimiz rahbari ushbu laboratoriyani ham ko‘zdan kechirdi.
- Bu yerda ilmiy salohiyat bor, zarur uskunalar bor. Bundan samarali foydalanish kerak. Masalan, yer-suv sharoitlari og‘ir tumanlar bo‘yicha shartnoma asosida tahlillar o‘tkazish mumkin. Bu ikki tomonlama manfaatli bo‘ladi, - dedi Prezident.
Muassasada fanlararo tadqiqotlar qilish, innovatsion pedagogik uslub va texnologiyalarni ishlab chiqish, ilmiy-tadqiqot va amaliy bilimlarni integratsiya qilishga alohida e’tibor qaratilmoqda. O‘quv jarayoni “Hub and Spoke” tamoyili asosida tashkil etilgan. Bu yaxlit o‘quv tizimini yaratish, resurslarni optimallashtirish, talabalar va mutaxassislarning harakatchanligini oshirish kabi jihatlar bilan ajralib turadi.
Universitetning imkoniyatlarini kengaytirish uchun kelgusida poytaxtimizning Yunusobod tumanidagi hamda Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanidagi sobiq kollejlar binolari ta’mirlanib, kampusga aylantirilishi rejalashtirilgan.
'O‘zbekiston hududiga sovuq havo massalari kirib kelishi kutilmoqda'ning rasmi
Jamiyat 06.12.2024 21:49
O‘zbekiston hududiga sovuq havo massalari kirib kelishi kutilmoqda
Joriy yilning 8-11 dekabr kunlari kutilayogan ob-havo haqida xabar berildi.
'O‘zbekiston va Xitoy energetika qo‘shma korxonasi tashkil etilmoqda'ning rasmi
Jamiyat 06.12.2024 21:38
O‘zbekiston va Xitoy energetika qo‘shma korxonasi tashkil etilmoqda
Ushbu korxona O‘zbekiston hukumati uchun jahon standartlariga mos energetika rivojlanish strategiya va rejalarini ishlab chiqishda yordam ko‘rsatadi.
'Prezident Konstitutsiyasi kuni munosabati bilan xalqqa tabrik yo‘lladi'ning rasmi
Jamiyat 06.12.2024 21:03
Prezident Konstitutsiyasi kuni munosabati bilan xalqqa tabrik yo‘lladi
Shavkat Mirziyoyev “Atrof-muhitni asrash va “yashil iqtisodiyot” yili” bo‘yicha davlat dasturini ishlab chiqishda fuqarolarni faol ishtirok etishga chaqirdi.

Previously, there was no comprehensive higher education institution in this field. Established based on the decision of our state leader on May 31, 2023, this university includes modern environmental directions.
“Uzbekistan – 2030” strategy aims at implementing measures in our country to achieve the United Nations' Sustainable Development Goals. It is known that these goals cover 17 aspects of well-being, including climate change, water and energy purity, health, education, consumption, and production, many of which rely significantly on the quality of personnel. Therefore, the university has opened directions in environmental and sustainable management, environment and economy, ecology and public administration, sustainable development, sustainable finance, environmental law, and mass communications in the environmental field.
A study building designed for 450 places has been renovated and modernized. The rooms are equipped with industry-related tools, computers, and artificial intelligence devices. Education is conducted in English. To this end, foreign teachers from the USA, Great Britain, Mexico, and France have also been involved.
The President conversed with the university's specialists and students here.
– Nowadays, ecology is as urgent as digital technologies. In the future, every field will be in harmony with the environment. Therefore, directions such as ecological economy, finance, and law have been established here. Now, we need to expand dual education and apply the knowledge acquired here more quickly, – said Shavkat Mirziyoyev.
Officials were tasked with establishing technical schools in Karakalpakstan and in each region for training junior ecology personnel.
At the university, academic and professional experience exchange with foreign higher education institutions has been established. Educational programs are developed in collaboration with them based on the principle of “science-education-production integration”.
Modern laboratories are playing a crucial role in attracting students to science and enhancing their experience. Here, samples of soil, water, biodiversity, and waste are tested in various environments, yielding scientific conclusions.
The state leader also inspected this laboratory.
- Here we have scientific potential and the necessary equipment. It must be used efficiently. For instance, analyses can be conducted based on contracts for regions with difficult soil-water conditions. This would be mutually beneficial, - said the President.
In the institution, special attention is given to interdisciplinary research, development of innovative pedagogical methods and technologies, and integration of scientific-research and practical knowledge. The education process is organized on the principle of “Hub and Spoke”, which distinguishes itself by creating a unified education system, optimizing resources, and increasing the mobility of students and specialists.
To expand the university's capabilities, it is planned to renovate the buildings of former colleges located in the Yunusabad district of our capital and in the Bostanliq district of Tashkent region, turning them into a campus in the future.