Очиқлик индексида энг паст натижани айрим ҳокимликлар қайд этди
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги хабарига кўра, 2025 йилда давлат органлари фаолияти очиқлиги бўйича якуний баҳолаш натижаларида энг паст кўрсаткичлар Андижон вилояти ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари томонидан қайд этилди. Рўйхатда Тошкент ҳамда Сирдарё вилояти ҳокимликлари ҳам бор.
“Қизил” тоифага банклардан Алоқабанк, Тошшаҳартрансхизмат, Судьялар олий кенгаши, Ўрмон ва яшил ҳудудларни кўпайтириш, чўлланишга қарши курашиш агентлиги ҳамда Ўзбекистон темир йўллари ҳам киритилди. Ушбу тоифадаги раҳбарларга нисбатан интизомий жазо чораларини қўллаш юзасидан таклифлар киритилиши мумкин.
Маълум қилинишича, баҳолаш 97 та вазирлик, идора ва маҳаллий ҳокимият органларини қамраб олиб, 8 индикатор ва 84 мезон асосида ўтказилган. Якунда 66 та ташкилот “яшил”, 22 таси “сариқ”, 9 таси эса “қизил” самарадорлик кўрсаткичларини қайд этди. Ўтган йилга нисбатан “яшил” тоифадагилар 34 фоизга ошган, “сариқ” ва “қизил” тоифадагилар эса мос равишда 36 ва 31 фоизга камайган.
Очиқлик бўйича энг юқори натижалар Навоий конь-металлургия комбинати, Ўзбекгидроэнерго, Ўзавтосаноат, Транспорт назорати инспекцияси, Олмалиқ конь-металлургия комбинати, Рақамли технологиялар вазирлиги ҳамда Адлия вазирлиги томонидан қайд этилди.
“Қизил” тоифага кирган ташкилотлар раҳбарларининг очиқлик соҳасидаги камчиликлари ва уларни бартараф этиш режалари Миллий кенгаш, Вазирлар Маҳкамаси ва Олий Мажлис Сенати мажлисларида эшитилиши режалаштирилган.
'Ўзбекистон ва Исроил ўртасида авиақатнов тикланди'ning rasmi
Ўзбекистон ва Исроил ўртасида авиақатнов тикланди
14 апрелдан Uzbekistan Airways Тошкент — Тель-Авив йўналиши бўйича мунтазам рейсларни қайта тиклади.
'Доно Бобохонова 80 ёшда вафот этди'ning rasmi
Доно Бобохонова 80 ёшда вафот этди
'Тошкент метросида поезд эшиги очиқ ҳолда ҳаракатлангани аниқланди'ning rasmi
Жамият Бугун 07:48
Тошкент метросида поезд эшиги очиқ ҳолда ҳаракатлангани аниқланди
Ҳодиса юзасидан “Тошкент метрополитени” расмий изоҳ бериб, машинистга нисбатан интизомий чора кўрилишини маълум қилди.
'Тошкент вилоятида йирик миқдорда синтетик наркотиклар мусодара қилинди'ning rasmi
Тошкент вилоятида йирик миқдорда синтетик наркотиклар мусодара қилинди
Ҳар икки ҳолат бўйича жиноят ишлари қўзғатилиб, гумонланувчиларга нисбатан қамоқ эҳтиёт чораси қўлланди.

Some jurisdictions recorded the lowest results in the Openness Index.
According to the report of the Agency for Combating Corruption, the lowest indicators in the final assessment results for the openness of state bodies' activities in 2025 were recorded by the Andijan regional and Tashkent city administrations. The list also includes the administrations of Tashkent and Syrdarya regions.
Aloqabank, Toshshahartransxizmat, the Supreme Council of Judges, the Agency for Forestry and Green Areas Development, Combating Desertification, and Uzbekistan Railways were also included in the "Red" category from among banks. Proposals may be submitted regarding the application of disciplinary measures against the leaders in this category.
It is reported that the assessment covered 97 ministries, agencies, and local government bodies and was conducted based on 8 indicators and 84 criteria. In the end, 66 organizations recorded "green", 22 recorded "yellow", and 9 recorded "red" efficiency indicators. Compared to last year, those in the "green" category increased by 34 percent, while those in the "yellow" and "red" categories decreased by 36 and 31 percent, respectively.
The highest results for openness were recorded by the Navoi Mining and Metallurgical Combine, Uzbekhydroenergo, Uzavtosanoat, the Transport Control Inspection, the Almalyk Mining and Metallurgical Combine, the Ministry of Digital Technologies, and the Ministry of Justice.
It is planned that the shortcomings in the field of openness of the heads of organizations included in the "Red" category and their plans to eliminate them will be heard at the sessions of the National Council, the Cabinet of Ministers, and the Senate of the Oliy Majlis.