Россия Венгриядаги парламент сайловларида ғалаба қозонган мухолифат етакчиси Петер Мадярни табрикламади. Бу ҳақида Zamon.uz маълум қилди.
Песковнинг айтишича, Москва “дўст бўлмаган давлатлар” раҳбарларига табрик йўлламайди. У Венгрия Россияга қарши санкцияларни қўллаб-қувватлаётгани сабабли айнан шундай тоифага киритилганини таъкидлади.
Шу билан бирга, журналистнинг “Бу Москва фақат Венгрия Бош вазири Виктор Орбан билан дўст эканлигини англатадими”, деган саволига жавобан у Россия илгари Венгрия бош вазири Виктор Орбан билан мулоқот олиб борганини қайд этди.
Маълумот учун, Венгрия 2022 йил 5 мартдан буён Россия томонидан “дўст бўлмаган давлатлар” рўйхатига киритилган. Шунга қарамай, ўша йил апрель ойида Владимир Путин Орбанни парламент сайловларидаги ғалабаси билан расман табриклаган эди.
13 апрель куни ўтказилган брифингда Песков Кремль Венгрия халқининг танловига “ҳурмат билан қараши”ни билдириб, янги раҳбарият билан “прагматик алоқаларни давом эттириш” нияти борлигини ҳам қўшимча қилди.
Эслатиб ўтамиз, 12 апрель куни бўлиб ўтган сайловларда ҳукмрон “Фидес” партияси мухолифатдаги “Тиса”га ютқазди.

Russia did not congratulate opposition leader Péter Magyar on his victory in the Hungarian parliamentary elections. This was reported by Zamon.uz reported.
According to Peskov, Moscow does not send congratulations to leaders of "unfriendly states." He emphasized that Hungary was placed in this category precisely because it supports sanctions against Russia.
At the same time, in response to a journalist's question, "Does this mean Moscow is only friends with Hungarian Prime Minister Viktor Orbán?", he noted that Russia has previously maintained contact with Hungarian Prime Minister Viktor Orbán.
For reference, Hungary has been on Russia's list of "unfriendly states" since March 5, 2022. Despite this, in April of that year, Vladimir Putin officially congratulated Orbán on his victory in the parliamentary elections.
During the briefing on April 13, Peskov added that the Kremlin views the choice of the Hungarian people "with respect" and intends to continue "pragmatic relations" with the new leadership.
We remind you that in the elections held on April 12, the ruling "Fidesz" party lost to the opposition "Tisza".