Бу ҳақида Теҳрон Бирлашган Миллатлар Ташкилотига расмий мурожаат йўллаганини билдирди.
Эроннинг БМТдаги доимий вакили Амир Саид Ираваний томонидан юборилган ҳужжатда Баҳрайн, Саудия Арабистони, Қатар, Бирлашган Араб Амирликлари ва Иордания жавобгарликка тортилиши кераклиги қайд этилган.
Теҳрон ушбу давлатлар ўз ҳудудларини ҳужумлар учун тақдим этгани ва айрим ҳолларда бевосита иштирок этганини таъкидлаб, бу ҳаракатларни халқаро ҳуқуқ нуқтаи назаридан “агрессия” деб баҳоламоқда.
Шу билан бирга, Форс кўрфази давлатлари ва Иордания бу айбловларни рад этиб, АҚШ ва Исроилнинг Эронга қарши операцияларида иштирок этмаганини маълум қилди.

Image of 'Iran demanded compensation from five Arab states.'
A document sent by Iran's permanent representative to the UN, Amir Saeid Iravani, noted that Bahrain, Saudi Arabia, Qatar, the United Arab Emirates, and Jordan must be held accountable.
Tehran emphasized that these countries provided their territories for the attacks and in some cases directly participated, assessing these actions as "aggression" from the standpoint of international law.
Meanwhile, the Persian Gulf states and Jordan rejected these accusations, stating that they did not participate in the US and Israeli operations against Iran.