Жиноят ишлари бўйича Марғилон шаҳар суди 20 январь куни бўлиб ўтган суд мажлисида “Антикоррупция” нашрининг Фарғона вилояти бўйича махсус мухбири Эльёр Тожибоевга нисбатан ҳукм чиқарди. Бу ҳақда вилоят судлари матбуот хизмати хабар берди.
Суд Тожибоевни туҳмат, ҳақорат, товламачилик, ҳокимият вакилларига қаршилик кўрсатиш, ҳужжатларга шикаст етказиш ҳамда ёлғон ахборот тарқатиш билан боғлиқ жиноятларда айбдор деб топди. Жазолар қўшилиб, унга 3 йил 10 ой озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланган.
Бироқ, Жиноят кодексининг 60 ва 61 моддаларига асосан, аввалги иш бўйича шартли озодлик бекор қилиниб, Тожибоев 4 йил муддатга қаттиқ тартибли колонияга озодликдан маҳрум этилди.
Маълумот учун, у 2021 йилда ҳам судланиб, манзил-колонияда жазо ўтаётган эди. “Антикоррупция” нашри эса ушбу иш юзасидан суд жараёнлари чўзилганини ва журналист ўз ҳуқуқлари бузилаётгани ҳақида бир неча бор шикоят қилганини маълум қилган.

On January 20, the Margilan City Court for Criminal Cases issued a verdict against Elyor Tojiboev, the special correspondent for the "Antikorruptsiya" publication in the Fergana region. The press service of the regional courts reported this.
The court found Tojiboev guilty of crimes related to slander, insult, incitement, resistance to government officials, damaging documents, and spreading false information. The sentences were combined, and he was sentenced to 3 years and 10 months of imprisonment.
However, based on Articles 60 and 61 of the Criminal Code, the previous conditional sentence was revoked, and Tojiboev was sentenced to 4 years in a strict-regime colony.
For reference, he was also tried in 2021 and was serving a sentence in a penal colony. The "Antikorruptsiya" publication has stated that the court proceedings in this case have been protracted and that the journalist has complained several times about the violation of his rights.