Бу борада элчиларга аниқ вазифалар юклатилди.
Йиғилишда қайд этилишича, сўнгги йилларда туризм иқтисодиётнинг стратегик ва барқарор ўсиб бораётган тармоғига айланди.
Ўтган йили Ўзбекистонга 11,5 миллион сайёҳ келди, туризм экспорти эса 4,7 миллиард долларни ташкил қилди.
2030 йилгача туристлар сонини 20 миллионга етказиш мақсад қилинган. Бу учун Россия, Беларус, Жанубий Корея, Германия, АҚШ каби давлатларда элчилар туризм ва маданият бўйича махсус вазифаларни амалга оширади.
Айниқса АҚШдан келувчи сайёҳлар сонини жорий йилда икки бараварга оширишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.

Ambassadors were given specific tasks in this regard.
It was noted at the meeting that in recent years, tourism has become a strategic and steadily growing sector of the economy.
Last year, 11.5 million tourists visited Uzbekistan, and tourism exports amounted to 4.7 billion dollars.
The goal is to increase the number of tourists to 20 million by 2030. For this purpose, ambassadors in countries such as Russia, Belarus, South Korea, Germany, and the USA will carry out special tasks in tourism and culture.
Particular attention is being paid to doubling the number of tourists from the USA this year.
Image of 'The salaries of military personnel will be increased.'
The salaries of military personnel will be increased.
From April 1, the allowance for officers will be doubled, and the salaries of soldiers and sergeants will be increased by 10 percent.